Vitára alkalmas az agrárkamarai törvény

Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága vitára alkalmasnak találta az agrárkamarai törvényt. A Vidékfejlesztési Minisztérium célja, hogy a közeljövőben minél több ágazatban jöjjön létre szakmaközi szervezet.

KG
2012. 07. 09. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közleményében ismerteti: az új jogszabály a mezőgazdaságban működő termelői szervezetek, termelői csoportok, valamint szakmaközi szervezetek működését szabályozza. Egyik kiemelt célja, hogy biztosítsa a hatékony piacszabályozást az egyes ágazatokban.

Összhangban az Európai Unió közös agrárpolitikájával, Magyarországon is egyre nagyobb hangsúlyt kap az alulról szerveződő, nyitott tagság elvén működő ágazati önszabályozás. Ezt a célkitűzést a szakmaközi szervezetek valósítják meg. Ezek az Európai Bizottság és az egyes államok által is elismert szervezetek egy-egy termékpálya – adott országban vagy régióban működő – különböző vertikális szinten lévő szereplőit (termelőket, kereskedőket, illetve feldolgozókat) fogja össze.

A szakmaközi szervezetek létrejöttével a kialakuló önszabályozó tevékenység megkönnyíti az ágazati érdekegyeztetéseket, és elősegíti a kormány szakmai és jogalkotási munkáját is – hangsúlyozza a VM. Magyarországon jelenleg mindössze egyetlen – hivatalosan elismert – szakmaközi szervezet működik, a zöldség-gyümölcs ágazatban.

Általános vitára alkalmas az agrárkamarai törvény

Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága általános vitára alkalmasnak találta a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvényjavaslatot hétfői ülésén.

Az előterjesztésre a kormánypárti képviselők szavaztak igennel, Ángyán József (Fidesz) kivételével. Az ellenzékből az LMP-sek nem voltak jelen, az MSZP és a Jobbik képviselői pedig elhagyták az üléstermet még az előtt, hogy a törvényjavaslatot Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára ismertette. Ezzel akarták jelezni, hogy a javaslat szerintük alkalmatlan a tárgyalásra, mivel nem tudták kellő módon áttekinteni. A kormánypárti többség viszont nem támogatta, hogy levegyék az ülés napirendjéről a törvényjavaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.