Aláírták a Gripen-szerződést

Hende Csaba honvédelmi miniszter és Sten Tolgfors svéd védelmi miniszter a Gripen-szerződés módosításáról szóló megállapodást írtak alá hétfőn Stockholmban.

WA
2012. 01. 30. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A svéd fővárosban, a Karlberg-kastély előtt katonai tiszteletadással fogadták a magyar minisztert és delegációját, amely után sor került ünnepélyes keretek között a két fél közötti megállapodás aláírására. A Gripen-szerződés bérleti részére vonatkozó fizetési ütemezésnek módosítását rögzítették többek közt a felek. Az átütemezés szerint az eddigi 16 800 órányi repülési időt 32 800 órára módosítják a tízéves átütemezés okán, ez a majdnem kétszeres repülési idő kevesebb, mint ötvenszázalékos többletkiadással jár majd, ezen túl a költség immár a kiképzést is tartalmazza. A szerződés abban is módosul, hogy 2026-ig bármikor lehetővé válik a tulajdonjog megszerzése a gépekre. E változás tükrében a honvédelmi tárca bruttó 63 milliárd, azaz nettó 49,5 milliárd forintot takaríthat meg. Ezzel a lépéssel 2026-ig biztosítottá vált Magyarország légterének védelme – közölte a HM.

Hende Csaba és svéd partnere dekrétumban erősítették meg a két ország gazdasági, politikai és katonai együttműködési szándékát és azt, hogy hosszú távú stratégiai partnerként tekintenek egymásra.

A magyar miniszteri tárca vezetője elmondta, hogy Magyarország légvédelmi képességeinek javítása érdekében 2011 decemberéig tárgyalássorozat folyt a felek közt. A magyar fél célja a költségvetési terhek csökkentése, a Gripen bérleti megállapodás fizetési átütemezése, illetve a futamidő módosítása volt.

Fontos a takarékos fejlesztés

Az aláírást követően Sten Tolgfors svéd védelmi miniszter az MTI kérdésére válaszolva emlékeztetett, hogy egy regionális együttműködésről szóló szemináriumon 2011. december 5–6-án Magyarországon tartózkodott, hogy a védelmi együttműködést a két ország és a regionális partnerek között tovább mélyítse. Hozzátette: Európában a mai válságos időkben különösen fontos feladat, hogy takarékos és célirányos legyen a katonai fejlesztés.

A 2001-ben kötött első Gripen-szerződés 110 százalékos úgynevezett offset megállapodásról szólt, vagyis az üzleti életben nyújtandó ellentételezésről. A svéd fél teljesítményét pozitívnak tartják. A felek 2003 februárjában módosították a bérleti szerződést, mert a repülőgépek műszaki képességeit megváltoztatták. Emelkedett a bérleti díj, ezért szükségessé vált az ellentételezési kötelezettségek harmonizálása is.

A 2001 decemberében aláírt, 210 milliárd forint összértékű szerződés magában foglalja a Gripenekhez tartozó földi berendezéseket – például a szimulátort –, valamint a pilóták és a műszaki személyzet kiképzését is.

A svédek még túl is teljesítettek

Hende Csaba az MTI-nek adott stockholmi nyilatkozatában kifejtette: a védelmi képesség költségessége miatt nem tudják a nemzetállamok egyedül fenntartani védelmüket, ezért több nemzetet átszelő együttműködésre van szükség. Utalt arra, hogy az egész nyugati világnak nagyszabású megszorításokat kell véghezvinni a védelem területén, és ez bizonyos veszélyekkel is járhat.

A honvédelmi tárca vezetője a 2001-ben kötött első Gripen-szerződés kapcsán úgy fogalmazott: a svéd fél teljesítménye pozitívnak ítélhető, „túl is teljesített”. A miniszter elmondta, hogy 2010 óta a Gripenek egyedül látják el a magyar légvédelmet, „a technikában, a logisztikában és a gyakorlatban is segítséget nyújt a svéd fél”. Hozzátette, hogy az üzemanyagköltség viszont teljes egészében a magyar felet terheli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.