A héten főleg két dolog volt hatással a magyar fizetőeszköz jelentős kilengéseire Török Zoltán szerint: a külső és belső környezet bizonytalanságai mozgatták a forintot a héten. A görög adósságcserével kapcsolatban szerdán még erős volt a bizonytalanság, ezért is „repült el a forint” árfolyama egészen a 298-as szintig.
A Raiffeisen elemzője szerint ez „tanulság, lecke lehet a jövőre nézve”. Ahogy a tőkepiacok hullámzanak, úgy biztos gazdasági háttér nélkül a forintárfolyam is erős kilengéseket produkálhat. A szakértő szerint a héten közölt makroadatok nem sok hatással voltak a fizetőeszközre, s a befektetőket sokkal inkább a nemzetközi szervezetekkel lévő tárgyalások mozgatták. A héten több olyan elemzői vélemény is napvilágot látott, melyek szerint a kormányzat nem elkötelezett a megállapodások iránt.
A politikusok nyugtatták meg a kedélyeket
Török Zoltán elmondta, hogy „ezt az elbizonytalanodást, ezeket a kételyeket, félelmeket oszlatta el Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter nyilatkozataival”. A szakértő szerint a görög adósságcsere sikere, valamint az egyértelművé tett magyar álláspont erősítette vissza a forintot a hét eleji szintre. „Ameddig nem írjuk alá az IMF-szerződést, addig a forint tovább erősödni már nem tud az euróval szemben. Ezt a februári adatok is alátámasztják” – tette hozzá a Raiffeisen elemzője.
A szakértő szerint a megállapodásig a 290-300 forintos euróárfolyam tűnik reálisnak, míg a második félévben a 280-290-es sávban mozoghat a magyar fizetőeszköz. A megállapodás után Török „stabilabb forintra” számít kisebb kilengésekkel.
A görög adósságcsere sikerességére szükség volt
„Szerdán volt egy jelentősebb gyengülés, majd visszaesés az árfolyamban, mely a görög adósságcserének tudható be. Ennek a sikere akkor még kérdéses volt” – mondta Odor Tamás, a GlobalFX vezető elemzője. A határidő csütörtök este kilenc óra volt, s végül a magánhitelezők 85 százaléka belement a kötvénycserékbe – mely az elemzői várakozásokat is felülmúlta.
A görögök megegyezése némi eufóriát hozott a piacokra, továbbá az euró gyengülése a dollárhoz képest is komoly szerepet játszott abban, hogy a forint „magához tért”. A dollár erősödésének hátterében az USA héten közölt munkaerő-piaci adatait látja a szakértő.
Egyértelmű a magyar szándék
Odor szerint hazánkkal kapcsolatban még „bejátszott az is, hogy két pontban továbbra is dorgál bennünket az EU, s úgy látszik, nem igazán akarnak leülni velünk tárgyalni”, holott a kormányzati kommunikáció egyértelművé tette a magyar szándékokat. Elmondása szerint „az IMF üzletet lát ebben”, s természetesen le fognak ülni Magyarországgal tárgyalni, de addig is a feltételeket próbálják csiszolgatni.
A szakértő a szerdai 298 forintos „felszúrás” az euróval szemben a tavaly decemberi mélypontokat idézte, de az árfolyam szépen visszatért oda, ahonnan elindult, így ez Odor szerint csupán átmeneti jelenség volt. „Ha nem történik semmilyen extrém esemény a közeljövőben, akkor a 294 forint körüli euróárfolyamra lehet számítani”.