Közölte: 2010-ben a Jeremie programok révén 39,43 milliárd forint visszatérítendő forrást kaptak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások. Az MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. tavaly 269 közvetítői szerződést kötött, ebből a Gazdasági Operatív Program (GOP) keretében 181-et, a Közép-Magyarország Operatív Program (KMOP) során 88-at.
Garamvölgyi Balázs üzleti vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a Jeremie kockázatitőke-program keretében 2010–2011 során 63 pozitív befektetési döntést hoztak, ennek alapján eddig 45 befektetés valósult meg, 12,2 milliárd forint kockázatitőke-befektetést hajtottak végre.
Az MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. Magyarországon a Jeremie programok forráskezelő szervezete. Az Európai Bizottság kezdeményezésére a 2007–2013-as időszakban a strukturális alapok egy részét a tagországok pénzügyi programokra fordíthatják, amelyek keretében visszatérítendő finanszírozási támogatásokat hirdettek meg. Ezen kezdeményezések egyik formája a Jeremie (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) program néven ismert projekt.
A magyar állam ezeknek a finanszírozási programoknak az itthoni működtetésére hozta létre 2007-ben az MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.-t (MV Zrt.) 2 milliárd forint saját tőkével. A zrt. 100 százalékban állami tulajdonban áll, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) csoport tagja, működése során az irányító hatósági feladatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) látja el.
Az MV Zrt. feladata, hogy visszatérítendő jellegű uniós támogatásokat közvetítsen a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, ezek célja a kkv-k számára nyújtott hitelállomány növelése, a kkv-k hitelfelvételi lehetőségeinek javítása, a befektetett kockázati tőke volumenének növelése.
A programokra allokált forrás összesen mintegy 230 milliárd forint 2013 végéig, a teljes összeget 2015. december 31-ig lehet felhasználni. A 2007-es alapítás óta az MV Zrt. refinanszírozott hitelprogramokat (köztük az Új Széchenyi Hitelt, a Kombinált Mikrohitelt, az Új Széchenyi kkv-hitelprogramokat), kezességvállalási/hitelgarancia programokat és kockázatitőke-programot indított el.
A refinanszírozott hitelprogramok között a legjelentősebb – több mint 33 milliárd forint összegű kihelyezéssel – az „Új Széchenyi Hitel Program”, amely maximum 50 millió forint összegű, maximum 9 százalékos éves kamattal és 10 éves futamidővel rendelkező beruházási és beruházáshoz, tevékenységbővítéshez kapcsolódó forgóeszközhitelek felvételét teszi lehetővé mikro- és kisvállalkozások számára.
Az Új Széchenyi Hitel nagyon népszerű egész Magyarország területén, hiszen olyan mikro-, illetve kisvállalkozások elindításához ad esélyt és fejlesztéséhez nyújt támogatást, amelyek hagyományos banki módszerekkel egyáltalán nem, vagy nem kívánt mértékben lennének csak finanszírozhatók – mondta a vezérigazgató.
Vingelman József kifejtette: előnyös támogatási forma a kkv-k számára az Új Széchenyi-terv keretében 2011 elején meghirdetett „Kombinált Mikrohitel Program”, amelyet azzal a céllal indítottak el, hogy a legkisebb vállalkozások számára az elnyerhető, vissza nem térítendő pályázati források mellé kedvező hitellehetőség (visszatérítendő támogatásként) álljon rendelkezésre.
A vezérigazgató elmondta: az Új Széchenyi Kombinált Mikrohitel Program keretében tavaly összesen 1129 ügyletben 4,76 milliárd forint visszatérítendő forrást kaptak a mikrovállalkozások és a kkv-k, és legalább ekkora vissza nem térítendő támogatáshoz jutottak, ebből együttesen mintegy 11 milliárd forint összegű beruházás valósult meg.
Garamvölgyi Balázs kitért arra is, hogy újabb 28,5 milliárd forint tőketámogatáshoz juthatnak a korai, illetve növekedési fázisban lévő, innovatív hazai mikro-, kis- és középvállalkozások, miután elindították a Jeremie kockázatitőke-program újabb szakaszát.
A pályázati felhívás az első negyedév végén jelenik meg, a magánbefektetői forrásokkal együtt minimum 41 milliárd forint áll majd rendelkezésre a Közös Magvető Alap és a Közös Növekedési Alap kockázatitőke-befektetéseire.