A japán sajtó vasárnapi jelentése szerint a korlátozásra azért van szükség, mert a klímaberendezések működtetésének nyári főszezonja idején az országban energiahiány léphet fel az atomerőművi leállások miatt. Japán középső részén jelenleg az összes atomerőmű szünetelteti működését a biztonsági átvizsgálások miatt.
Kötelező karbantartás miatt az utolsó aktív atomreaktorát is leállította a múlt szombaton Japán, és ezzel 42 éve először maradt – átmenetileg – atomenergia nélkül. Jelenleg a szigetországnak 50 atomreaktora van – a négy kieső fukusimai reaktorral csökkent az eredetileg 54-es szám –, de ezeket a kötelező ellenőrzések után nem lehet újraindítani, amíg a létesítmények az atomerőművi stressztesztek első fordulóját nem teljesítik.
Egyelőre bizonytalan, hogy meddig tart a leállás, utoljára 1970. április 30-ától május 4-éig maradt atomenergia nélkül Japán, de ehhez akkor csupán két reaktort kellett leállítani.
A kormány most új, átfogó energiatervet dolgoz ki, elvetve azt a korábbi stratégiát, amelynek értelmében 2030-ig több mint 50 százalékkal növelték volna a nukleáris energia arányát a japán gazdaságban. Az országban a tavaly márciusi fukusimai atomerőmű-tragédia nyomán szigorították az atomenergia felhasználását.

Ezekről a törvényekről döntött az Országgyűlés