Simor nem ásta el a csatabárdot?

Szakértők szerint érthetetlen, miért foglalkozik a januárban bevezetendő tranzakciós illetékkel a márciusban távozó jegybankelnök.

PR
2012. 07. 05. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tranzakciós illeték a tervek szerint 2013. január elsején lépne életbe, Simor András mandátuma pedig márciusban lejár. Szakértők szerint érthetetlen, hogy miért akar az MNB-elnök a tranzakciós illeték áthárításával kapcsolatban döntést hozni röviddel a távozása előtt. Mint azt Boros Imre közgazdász a Magyar Nemzetnek elmondta: egyébként sem a nemzeti bank a tranzakciós illeték alanya, hanem a kereskedelmi bankok. Úgy látja, a jegybankelnök feladata, hogy beszedje az illetéket, hiszen a kormány a pénzintézeti eszközöket akarja megadóztatni, miközben a bankok MNB-nél elhelyezett betétei a jegybank forrásai, nem pedig eszközei.

Veszteség?

Épphogy elhárultak a jegybanktörvénnyel kapcsolatos nemzetközi aggályok, most Simor András úgy vélekedett: százmilliárd forintos vesztesége származhat az MNB-nek és közvetve a magyar államnak is a tranzakciós illetékből. Ez akkor következne be, ha a jegybank nem hárítaná át ügyfeleire, vagyis lényegében a kereskedelmi pénzintézetekre az illetéket. Simor hétfőn azt mondta, ha a jegybank továbbterhelné a tranzakciós illetéket, akkor a jelenleginél 2,5 százalékponttal alacsonyabb, vagyis a 7 százalékos alapkamat helyett csak 4,5 százalékos kamatot fizetne a betétek után a pénzintézeteknek.

Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint nem keletkezne vesztesége a Magyar Nemzeti Banknak, ha a jegybank áthárítaná a tranzakciós illetéket, hiszen ezt azoknak az ügyfeleknek kellene fizetniük, akik pénzt helyeznek el az MNB-nél. A spekulánsok is ebben a körben vannak – hangsúlyozta a frakcióvezető.

2,4 százalékos hiánnyal számolnak

A 2013. évi költségvetési tervezetről készült, csütörtökön ismertetett MNB-elemzésből kiderül: a jegybank előrejelzése szerint a szabadon felhasználható tartalékok törlésével az államháztartási hiány (ESA) a GDP 2,4 százalékát érheti el. Az MNB elemzése szerint a hiány várhatóan eléri a bruttó hazai termék (GDP) 2,8 százalékát, amely azonban az elkülönített szabad tartalékok maradéktalan törlése esetén a GDP 2,4 százalékára mérséklődhet – jelezte Baksay Gergely vezető elemző. A jövő évi költségvetési javaslat 2,2 százalékos hiánycéllal készült, az elkülönített szabad tartalékok összege 300 milliárd forint. A kormány jövőre 1,6 százalékos GDP-növekedéssel tervezett, az MNB előrejelzése 0,8 százalék.

Ismételték Simor szavait

Az MNB-re kivetett 100 milliárd forintos tranzakciós illetéket a jegybank nem képes áthárítani a piaci szereplőkre – ismételte meg a vezető elemző az MNB elnökének hétfőn ismertetett véleményét. Hozzátetette azt is, hogy a 2013-ban befizetendő 100 milliárd forint csak átmenetileg csökkenti a hiányt, hiszen ezt az összeget 2014-ben a költségvetésnek meg kell térítenie az MNB-nek. Az elemző kockázatos tételnek nevezte a 2013-as költségvetésben a tranzakciós illetéket, amelyből a kormány 283 milliárd forint bevételt tervezett.

Hogy csökken az államadósság?

Az MNB elemzése szerint a GDP-arányos államadósság – a jövő évi költségvetési törvény elfogadásához igazodva – a 2012. évi 78,4-ről 2013-ban 78,1 százalékra csökken. A kormány prognózisa ugyanakkor 2012-re 78,0 százalék, 2013-ra 76,8 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.