Simor azt mondta: a törvénymódosítás, amely a jegybankra tranzakciós illetéket vetne ki, értelmezhetetlen, veszélyes és jogellenes. Ha az MNB továbbterhelné a tranzakciós illetéket, akkor a jelenleginél 2,5 százalékponttal alacsonyabb kamatot fizetne a kereskedelmi bankoknak, azaz csak 4,5 százalékos kamatot fizetne a betétek után – magyarázta Simor András. Kifejtette, ha a jegybank kamatot kívánna csökkenteni, akkor azt saját hatáskörben tenné meg. Ha viszont változatlan monetáris kondíciót kívánna fenntartani az MNB az új adó mellett, akkor értelemszerűen 2,5 százalékkal emelnie kellene a jelenleg 7 százalékos alapkamatot.
Módosítási javaslat
Simor András pénteken küldött levelet Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy a tranzakciós illeték módosító javaslatáról egyeztetni kell az MNB-vel és az EKB-val, ami eddig nem történt meg. A költségvetési bizottság csütörtökön benyújtott módosító javaslata egyebek mellett az illeték személyi hatályát – meghatározott kivételektől eltekintve – kiterjesztené a kincstári körben végzett fizetési műveletekre, továbbá részben bevonná az illetékfizetési körbe a Magyar Nemzeti Bankot is.
A szaktárca szerint a tranzakciós illeték nem kerülhető el a pénzmozgások külföldre menekítésével, a közterhet nem a polgároknak kell megfizetniük, s az elvonás nagysága 2014-ben nem emelkedik. A Magyar Nemzet megtudta: az Országgyűlés azután szavaz a javaslatról, hogy a kormány és a bankszféra minden részletet tisztázott.
A kormány 280 milliárd forint bevétellel mindenképpen számol jövőre a tranzakciós illetékből – mondta korábban Matolcsy György. A miniszter jelezte, hogy az illeték korábban bejelentett mértéke (1 ezrelék) nem változik, ám az még kérdés, hogy lesz-e felső korlátja.
Milliárdos fejlesztés
A bankok 15-20 milliárd forintot fordítottak a fejlesztésre ahhoz, hogy július 1-jétől négy órán belül teljesüljenek az elektronikusan benyújtott banki átutalások a korábbi egy nappal szemben – jelentette be Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke. Az átutalások felgyorsítása alkalmából a Magyar Nemzeti Bankban (MNB) rendezett hétfői sajtótájékoztatón Simor András, a jegybank elnöke emlékeztetett arra, hogy 2010-ben egy MNB-rendelettel indult a fejlesztés, amelyben a jegybank 2012. július 1-jét jelölte meg határidőnek. Patai Mihály hozzátette, a napközbeni átutalás jelentőségét az adja, hogy az euróra való majdani átálláshoz ezt a leckét már megcsinálták.