Kápolna is épül az edelényi kórházban

Ütött-kopott házak sora közt vezet az út az edelényi kórházhoz. Az épület sem különb annál, mint amilyet az országban bárhol felkereshetnek a gyógyulni vágyók. A hatvanas években a tébécé elleni harc bástyájának, azaz tüdôkórháznak szánták az építményt, amely mára már alaposan elhasználódott. Az ablakokat szinte csak a festék tartja össze. Benn azonban frissen meszelt falak, makulátlanul tiszta kórtermek fogadják a betegeket. A rendszeretet és a gondosság jelei azt mutatják, mégis különbözik ez az intézmény számos vidéki társától.

Palágyi Edit
2002. 02. 07. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ha egy intézményt egyszer meg akartak szüntetni, az már sosem engedheti meg magának, hogy csôdközeli helyzetbe kerüljön – mondja Urbán László, a Koch Róbert Kórház igazgató fôorvosa. 1996-ban csak széles polgári összefogással és kétórás figyelmeztetô sztrájkkal menthették meg az intézményt a bezárástól. A tiltakozó akcióval sikerült elérni, hogy a megyei közgyűlés megváltoztassa korábbi döntését, és a környék több mint kétszázezer lakóját továbbra is Edelényben gyógyíthassák.
Az egykor háromszáz ágyas intézet évtizedekkel ezelôtt még csaknem félmillió pácienst látott el a borsodi térségben. Nagy szükség volt errefelé tüdôkórházra, ugyanis a nehézipari üzemek és bányák valósággal tönkre tették az itt élôk szervezetét. Gyakorinak számított az asztma, a tüdôdaganat, a légzôszervek krónikus megbetegedése. Nincs ez másként ma sem: a munkanélküliségtôl sújtott régióban sokan élnek penészes, levegôtlen lakásokban, s igen magas a dohányosok száma is. A tébécé ugyan visszaszorult, de a tüdôrák gyakorisága az utóbbi harminc évben több mint duplájára emelkedett, s e kór az észak-magyarországi részen élôket veszélyezteti leginkább. Ezért is volt létkérdés a környékbeliek számára, hogy megmaradjon a kórházuk, amely ma 224 ággyal fogadja a pácienseket. A Miskolctól 28 kilométerre fekvô kisváros gyógyintézete látja el nemcsak Edelény, de Ózd, Kazincbarcika és a környék falvainak lakóit is. Az ágyak kihasználtsága 94 százalékos.
Mi a titka annak, hogy egy ilyen kis kórház gazdaságosan működhet, miközben számos társa a csôd szélén ingadozik? Az igazgató fôorvos szerint sok-sok takarékossági intézkedéssel érték el ezt az eredményt. Közben mintegy kilencvenmillió forintos fejlesztésbe kezdtek – az összeg harmadát pályázatokból teremtették elô –, amelynek révén korszerűsítették a fűtést, korszerűbbekkel váltották fel az elavult műszereket. Kialakítottak egy ötágyas intenzív részleget is, hogy helyben fogadhassák a sürgôsségi ellátásra szorulókat.
A gyógyulás azonban nemcsak a műszereken múlik, hanem az orvosok, ápolók emberségén is. Az edelényi kórházban dolgozók többsége vallásos. Számunkra nemcsak munkahelyi feladat, de lelkiismereti kérdés is, hogy legjobb tudásuk szerint lássák el a pácienseket. Ma már tizenhét orvosuk van, de a nyolcvanas évek közepén elôfordult, hogy a százágyas belgyógyászatra mindössze három doktor jutott.
– Ha Erdélybôl meg Kárpátaljáról nem települnek át a kollégák, nem tudom, mihez kezdtünk volna – mondja Urbán László fôorvos, aki öt éve áll az intézmény élén. Tavaly átlagosan 22,4 százalékos béremelést hajtottak végre, Semmelweis-napra és karácsonyra jutalomban részesítették a dolgozókat, akiknek hatvan százaléka ennek köszönhetôen vihette haza a kötelezô minimálbért.
Az igazgató fôorvos nemcsak saját intézetét, de a magyar egészségügy jövôjét illetôleg is bizakodó. Véleménye szerint a közelmúltban született kórháztörvény nemcsak a pénzpocsékolást szünteti meg, hanem megteremti annak esélyét, hogy a vidéki intézmények kiegyenlítôdjenek a fôvárosiakkal. Segít például abban, hogy a kisvárosokba is jusson szakorvos, s ne kelljen túlterhelni a vidéken dolgozó kollégákat.
– Nagyon fontos, hogy a betegek a gyógyuláshoz a lelki segítséget is megkapják – véli Urbán László. Ennek szellemében már most is működik egy kórterembôl kialakított imahely az intézetben, de kápolna építését is tervezik. A kórházban ugyanis hamarosan elkezdhetik a rekonstrukciót, amelyre egymilliárd 360 millió forintos címzett támogatást nyertek el. A központi segítség jóvoltából májusban elkezdôdhet az új, 2800 négyzetméteres, kétszintes szárny építése. Ebben a részben fogadják majd a járó betegeket, s oda költöztetik át az egyik tüdôgyógyászati osztályt. Jövôre indul a jelenlegi, negyvenéves épületek felújítása. Komfortosítják a régi szárny kórtermeit, kicserélik az ablakokat, két-három ágyas, fürdôszobás szobákat alakítatnak ki. A munkálatokat a jövô év novemberére fejezik be, s a környékbeliek reményei szerint akkortól a XXI. század kórházában gyógyulhatnak Edelényben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.