Néróval, bíborkadarkával és kékfrankossal a rákbetegség ellen

A szôlô és a bor magas élvezeti értéke mellett gyógyszerként is hatásos, legalábbis errôl tanúskodik az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása. A borfogyasztásukról ismert európai államokban kevesebb a szívinfarktus okozta haláleset, mint ott, ahol a bor kevésbé népszerű. A bordeaux-i egyetemen a vizsgálatok bebizonyították, hogy a borban olyan fenoltartalmú vegyületek találhatók, amelyek hatása kedvezô az emberi szervezetre. A mérsékelt borfogyasztás csökkenti az érelmeszesedést és a szívinfarktust. A bor szívvédô hatása abban is megmutatkozik, hogy meggátolja a vérrögök képzôdését. A fenolvegyületek között különleges helyet foglal el a rezveratrol.

Munkatársunktól
2002. 05. 10. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államokban bizonyos John Pezutto nevű tudós kísérletek során arra a megállapításra jutott, hogy a rezveratrol jelenléte megakadályozza az ép sejtek elrákosodását. Ezenkívül a már rosszindulatúvá vált sejtek szaporodását is meggátolja.
Egy-egy liter vörösborban – fajtától függôen – nagy eltérést mutat ez a vegyület. Csizmazia Darab József szôlônemesítô Néró nevű kis bogyójú szôlôfajtája például kiugróan magas rezveratrol tartalommal rendelkezik. A kékfrankosban 1,2 milligramm rezveratrol található literenként, a merlot-ban 2,6, a bíborkadarkában 4,4, a Néróban viszont 7,4. A Néró szôlô kék színű héjában a gyógyító vegyület tartalma literenként a 20,86 milligrammot is elérheti.
A Néró külsőleg, színében hasonlít az Európai Unióból kitiltott, ám még ma is igen keresett, régi, amerikai fajtára, az otelló direkttermő szőlőre. De számos tulajdonságban lényegesen felülmúlja azt. Kitűnő a gombabetegségekkel szembeni ellenállósága. A peronoszpóra támadásait is jól tűri. Kemény fagyok után is jól regenerálódik. Rendszeresen és bőven terem. Alig kell permetezni, így a csemegézés mellett biobor is készíthető belőle. Az augusztus második felében érő Nérót, amely zamatos csemegeszőlőfajta is, az Európai Unióban már bejegyezték. A német kertekbe előszeretettel ültetik kedvező tulajdonságainak köszönhetően.
A svéd és osztrák gyógyszergyárak – a rákkellenes gyógyhatás jelentôségét felismerve – vörösborkapszulát is készítenek. A Néró fajta révén mi is megtehetnénk ugyanezt. Egy újabb magyar kincs, amit addig kellene idehaza kamatoztatnunk, amíg nem teszik meg mások helyettünk külföldön ugyanezt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.