Először adtak át animációs életműdíjat hazánkban

Amikor harminc esztendővel ezelőtt a hírös városban megalakult a rajzfilmstúdió, egy újságíró- helytörténész megjósolta, hamarosan eljön itt az animációs fesztiválok ideje is.

Borzák Tibor
2002. 06. 28. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár jó darabig várni kellett rá, már az első seregszemlével, amelyet 1985-ben rendeztek, hagyományt teremtettek.
Az évek során nemzetközi találkozóvá fejlődött a rendezvény, és ma már nemcsak a hazai animációs műhelyek, iskolák, egyének produkciói versengenek, hanem a határainkon túliak is. A Kecskeméti Animációs Filmfesztivált hatodszor, vele párhuzamosan a Nemzetközi Animációs Játékfilmfesztivált harmadszor rendezték meg június 12–16. között. Eddig soha ennyi filmet nem küldtek még: húsz nemzet 174 rendezője nevezett be, három helyszínen több mint négyszáz művet vetítettek.
A szakma legnagyobb hazai szemléjén alkotások és alkotói műhelyek versengése mellett a műfaj kedvelői megismerhették a művészeti ág múltját, jelenét, fontosabb iskoláit, jelentős alkotóit. Ezúttal a 75. születésnapját ünneplő, a Vízipók, csodapók című rajzfilmsorozat egyik megteremtőjeként ismert Szabó Szabolcs munkássága került reflektorfénybe, s két hatvanéves rendező, a Kossuth-díjas Jankovics Marcell és Richly Zsolt érdemes művész életművét is méltatták. Nem csupán rövidfilmjeikből és egész estés produkcióikból (Ének a csodaszarvasról, Háry János) mutattak be néhányat, tevékenységükhöz kapcsolódtak a kiállítások is. Rajtuk kívül a kecskeméti Farkas Antal Jama, friss Balogh Rudolf-díjas fotóművész, a fesztivál látványtervezője tárta közszemlére munkáját a művelődési központban. A nemzetközi információs programban a francia Annecy Fesztivál tavalyi és tavalyelőtti díjnyertes filmjeiből, illetve a világhírű brit Aardan Filmstúdió Oscar-díjas produkcióiból válogattak.
A kecskeméti házigazdák mindig tartogatnak valami újdonságot: idén a korábbinál jóval több diákművet láthattunk. Az európai filmakadémiák, filmfőiskolák növendékei – norvégok, finnek, franciák, angolok, olaszok és németek – mellett a Magyar Iparművészeti Egyetem hallgatóinak alkotásait is megismerhette a közönség. Ugyancsak újítás volt, hogy a gyerekek – akiknek egyébként külön zsűrijük volt – Szoboszlay Péter rendező vezetésével animációs foglalkozásokon vehettek részt, még rajzfilmet is készíthettek. Valódi fesztiválhangulat uralkodott a városban: a főtéren esténként népzenei koncertek követték egymást, az óriás kivetítőn rajzfilmek peregtek. El sem múlt jóformán az élmények keltette hatás, de már mindenki tudja: három év múlva újra rajzos rajzás lesz Kecskeméten.

A seregszemle életműdíját, amelyet az idén először adtak át, Reisenbüchler Sándor Kossuth-díjas rendező érdemelte ki. A nagydíjat Péterffy Zsófia nyerte el A kalózok szeretője című alkotásával. A legjobb rövidfilm kategóriában Tóth Pál A szentjánosbogarak nemi élete című produkciója vitte el a pálmát, s kiérdemelte a közönségdíjat is. Az ORTT ötmillió forintos jutalmát a gyerekzsűri döntése alapján Jankovics Marcell Ének a csodaszarvasról című, egész estét betöltő művének ítélték oda. A legjobb külföldi televíziós film Richard Goleszowszki Berobbant paták című alkotása, a legjobb egész estés animációs film pedig Alexander Kugucgin és Dimitrij Gorbunov Optimus Mundus című produkciója lett. Kecskemét város Varga Csaba Don Quixote című gyurma- és bábanimációját díjazta. A Bács-Kiskun Megyei Művészeti Alapítvány a legsikeresebb megyei alkotónak ajánlott fel díjat, melyet Horváth Máriának ítélt oda a zsűri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.