Növényvédelem

Az uborkatermesztés sikerét a keléstől a szedés kezdetéig eltelt időszakban alapozhatjuk meg. Ha rendszeresen végrehajtjuk a növényvédelmi kezeléseket, megelőzhetjük a betegségek elhatalmasodását. Ez a kulcsa annak, hogy az egészséges lombfelületet a tenyészidőszak végéig meg tudjuk őrizni. Ugyanis a betakarítás megkezdése után folyamatos és hatékony növényvédelem nem valósítható meg a növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje miatt. Ezért május közepétől tíznaponként védekeznünk kell.

Fail József
2002. 07. 05. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növényvédelem gerincét az uborkaperonoszpóra és az uborka pszeudomónászos betegsége elleni védekezés adja. Különösen csapadékos időjárás esetén kell számítanunk nagymértékű fertőzésre. Míg a pszeudomónászos betegség kórokozójának magas a hőmérsékleti igénye (25-28 °C), addig a peronoszpóra kórokozójának alacsony a hőmérsékleti optimuma (15-20 °C), de jól elviseli a meleget. Mindkét betegség esetében nedves levélfelületre van szükség a fertőzéshez. Éppen ezért reggel öntözzünk, hogy a levelek gyorsan felszáradjanak. A tünetek kezdetben hasonlóak, a leveleken 3-5 milliméteres, erek által határolt foltok alakulnak ki. A pszeudomónászos betegség esetében nedves időszakban baktériumnyálkát figyelhetünk meg a foltokon, száraz körülmények között pedig csillogó bevonatot képez a beszáradt baktériumnyálka. A kórokozó a leveleken kívül a növény szárát és a termést is megfertőzheti. A peronoszpóra esetében a tünetek csak a leveleken jelentkeznek, először sárgászöld, majd elbarnuló foltok képében. Esetenként jól megfigyelhető a levelek fonákján képződött lilásbarna bevonat, amit a gomba szaporítóképletei alkotnak. Amennyiben a termesztett fajta nem ellenálló a peronoszpórával szemben, akkor május közepétől felszívódó készítménnyel kell tíznaponként permetezni az állományt. Használhatjuk az Aliette 80 WP-t 0,15 százalékos, az Amistart 0,07 százalékos, a Curzate R-t, a Galben R-t, vagy a Mikal C 64 WP-t 0,3 százalékos töménységben. Az első szer élelmezés-egészségügyi várakozási ideje mindössze két nap, így a szedés ideje alatt is használható, még csemegeuborkában is. Az Amistar a peronoszpóra mellett a lisztharmat ellen is védelmet nyújt. A Curzate R, a Galben R és a Mikal C 64 WP a peronoszpórán kívül az uborka pszeudomónászos és a kolletotrihumos betegsége ellen is eredményesen használható. Mivel az időszerű védekezés során mind a négy eddig említett kórokozó ellen védekezni kell, ezért az utóbbi három készítmény valamelyikét Discus DF 0,02 százalékos, vagy Morestan 0,04 százalékos töménységű oldatával kiegészítve javaslom felhasználni. Amennyiben a termesztett fajta lisztharmattal szemben ellenálló, akkor nincs szükség a kiegészítésként javasolt gombaölő szerekre. Ha a lisztharmattal és a peronoszpórával szemben is ellenálló a fajta, akkor elegendő a réz-oxiklorid 50 WP használata, 0,25 százalékos töménységben.
Ebben az időszakban a levéltetű, a közönséges takácsatka és a támrendszer mellett termesztett uborka esetében a mezei poloskák ellen is védekeznünk kell. A Taltstar 10 EC 0,02 százalékos, vagy a Danitol 10 EC 0,08 százalékos oldata egyszerre nyújt védelmet mindhárom kártevővel szemben. Síkművelés esetén a mezei poloskák kártétele jelentéktelen, ekkor választhatjuk a Nissorun 10 WP, vagy a Mitac 20 atkaölő szerek és a Pirimor 25 WG kombinációját. A Nissorun 10 WP és a Pirimor 25 WG rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejük (három nap) miatt a termésszedés idején is felhasználhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.