Szent Iván-éji szertartások a Hajdúságban

Idén is megrendezték Hortobágyon a Szent Iván-éjszakához kapcsolódó ünnepet Táltosok nyomában címmel. A harmadik éve megtartott, néprajzi hagyományainkat felelevenítő Szent Iván-napi események főszervezője Kovács András volt, az Ősmagyar Táltos Egyház vezetője, aki évek óta foglalkozik a magyarság történetének kutatásával. A Szent Iván éjjele előtti napon megrendezett hortobágyi találkozóra már kora reggel érkeztek érdeklődők. A hazai turisták mellett kanadai, szlovákiai és szlovéniai magyarok is képviseltették magukat a hajdúsági rendezvényen.

Balogh Mária
2002. 07. 12. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jeles naphoz kapcsolódó ünnepi rendezvények minden évben pontosan délben, sajátos szertartással kezdődnek a Kilenclyukú híd szomszédságában, a vízi színpadon. Kovács András táltos vezetésével most is jelképes tüzet gyújtottak, majd a másfél ezer érdeklődő a közös meditáció során a víz, a föld és a tűz energiáját gyűjtötte be. Ezt követően a táltosok áldást osztottak.
Kora délután a Hortobágy és a puszta jellegzetes ételeinek bemutatójára és kóstolójára került sor. A rekkenő júniusi hőségben a hajdúságiak néptánc- és csikósbemutatóval szórakoztatták a nagyérdeműt. De nem maradhattak el az ősi magyar harcmodort felelevenítő játékok sem, melyek szorosan kapcsolódtak a Szent Iván éjjele előtti szertartáshoz.
Az éjszakát megelőző legfőbb attrakció a tűzön járás volt. Este nyolc óra tájban a táltosok meggyújtottak három máglyát, majd amikor parázsra égtek, elegyengették. Az előkészítés után újra a közös energiagyűjtésé volt a szerep. A mintegy ezer vállalkozó szellemű embert a parázs túloldalán álló táltosok tekintettartásukkal segítették az átkelésben. A szertartás során mindig az elszántság és a hit a legfontosabb.
Az idei hortobágyi Szent Iván-éji tűzön járáson a legfiatalabb résztvevő ötesztendős volt, a legidősebb pedig egy hetvenen felüli nyugdíjas házaspár. A régi néphiedelem azt tartja, ha egy házaspár kézen fogva átmegy a parázson e jeles éjszakán, örökké tart a kapcsolatuk.
A parázson járás szertartása késő este fejeződött be. Ezután a feloldódás, a lazítás ideje következett egészen reggelig. Az egybegyűltek közösen várták a napfelkeltét, miközben az égbolton különféle fényjelenségeket észleltek. Felhők formájában megjelentek a segítők képei. A Táltosé és Szűz Máriáé. A hagyomány szerint, az új nap kezdete a megtisztulást hozhatja a várakozók életében. A táltosok, akik közül többen nagy tudású természetgyó-
gyászok, a szeretet, a jóság és a hit fontosságát erősítették Szent Iván éjjelén a várakozókban.
Debrecenben a Csapókerti Közösségi Ház és a Főnix Néptánc Együttes a 3. Tűztánc Ifjúságtánc Fesztivállal tisztelegett a Szent Iván-éji hagyományok előtt. Az éjszakai programot már kora délután kísérő rendezvények előzték meg. A szervezők Hajdú-Bihar megyéből hat néptánccsoportot hívtak meg. A Felvidékről érkezők pedig mesemondással szórakoztatták a kicsiket, míg egy másik színhelyen moldvai és gyimesi néptáncot tanítottak a gyerekeknek. A kézműves játszóházban ugyanekkor a Szent Iván-éji hagyományokat elevenítették fel.
A tűzrakás és a tűzugrás Debrecenben sem maradt el. A nyolcvan centiméter átmérőjű máglyát a néptáncos lányok körülülték, s népdalokat énekelve várták, hogy parázsra égjen. Ezt követte a tűztánc, majd a tűzugrás. A csapókerti rendezvényen több fiatal pár vállalkozott arra, hogy kéz a kézben átugorja a parazsat. Reményeik szerint, szerelmük ennek köszönhetően egész életen át tart majd, szeretetben, megértésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.