Fahrenheit 9/11

A bemutatása utáni első héten rögvest 23,9 millió dolláros bevételt ért el. Az Egyesült Államok 868 mozijában kezdték el vetíteni egyidejűleg. Sikeres is és nem is. A Demokrata Párt vezetői óvakodnak kiállni mellette. Michael Moore „Fahrenheit 9/11” című filmjéről van szó. Mai lapszemlénk a film amerikai sajtójából válogat.

Ernesák Terézia
2004. 07. 19. 6:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az USA Today szerint a Fahrenheit 9/11-et nem is azért csinálták, hogy objektív legyen, s ezt maga Michael Moore is elismeri. Igaz, írja a lap, Moore azt ígérte, hogy az „igazságot” mutatja be; ám nem ezt tette. A film tele van hibákkal, tévedésekkel, pontatlanságokkal. Meglehet, nemegyszer szándékosan. A filmben Moore például elmeséli, hogy George Bush 1997-ben, még texasi kormányzóként, az afganisztáni tálib-rezsim embereit fogadta, hogy egy Afganisztánon keresztül húzódó olajvezeték építéséről tárgyaljon velük, és – sejteti Moore – a tálib-rezsim megdöntése, az Afganisztán elleni háború mögött is ez a szándék, azaz az olajvezeték megépítése húzódna. Az USA Today szerint ilyen találkozóra nem került sor Bush és a tálibok között, ám sor került rá a külügyminisztérium és a tálib-rendszer képviselői között. S ezt a találkozót nem más engedélyezte, mint Bill Clinton, akkori elnök.

A Wall Street Journal azt a filmbéli állítást elemzi, miszerint a 2001. szeptember 11-i terrorista akciók után, miközben az amerikai légteret lezárták, Bush elnök engedélyével 142 szaúdi állampolgár, köztük a Bin Laden család tagjai hagyták el titokban az Egyesült Államokat, egy katonai légibázisról felszálló repülőgépen. A befolyásos konzervatív lap szerint ez az állítás egész egyszerűen nem igaz. Illetve nem így igaz. A szaúdiak valóban elhagyták az Egyesült Államokat, valóban egy katonai légibázisról szálltak fel – de csak azután, miután már megnyitották az amerikai légteret. Az engedélyt erre az a Richard Clarke adta meg, aki a terrorizmus-ellenes harc felelőse volt a Clinton- adminisztrációban és egy darabig a Bush-kormányban is, s aki a minap erősen kritikus könyvet publikált a republikánusok terror-ellenes politikájáról.

A Los Angeles Times az Egyesült Államok szövetségeseinek, ha nem is teljes felsorolását hiányolja, de mindenesetre a fajsúlyos szövetségesek megemlítését várta volna el a filmrendezőtől. Moore ugyanis azzal próbálja meg nevetségessé tenni Bush elnököt, hogy az iraki háborúban csak jelentéktelen államocskák állnak mellette; holott – írja a Los Angeles-i lap – az Egyesült Királyság, Spanyolország, Itália és Lengyelország van annyira fajsúlyos szövetséges, hogy részvételük az iraki akcióban megemlíttessék.

A Seattle-ben megjelenő Slate című lapban Christopher Hitchens azt írja, hogy Moore filmje nem több, mint vacak propagandafilm. „Tisztességtelennek vagy demagógnak nevezni, csaknem bizonyos elismerését is jelentené a filmnek. Holott csupán arról van szó, hogy valami torz alkotás-félében ötvöződnek a MoveOn.org (ez a Soros György-finanszírozta internetes szervezet – a szerk.) látványosan militáns akciói és Szergej Eizenstein vagy Leni Riefenstahl propagandafilmjei” – írja Hitchens. Szerinte a „Fahrenheit 9/11” utálatos moralizáló cirkusz, amelyet ráadásul megpróbáltak gondolkodó dokumentumfilmmé maszkírozni. Még az Al-Dzsazíra sem mert volna soha ilyen fércmunkának számító propagandát kiadni a keze alól – véli a Slate-ben Christopher Hitchens, aki egyébként vállaltan baloldali értelmiségi.

A Washington Post című napilapban Tina Brown, a mondén New York krónikása viszont megdicséri a filmet. A publikum reakciói ugyan felemásak voltak – írja Brown –, de most, hogy kiderült, Irakban nem voltak tömegpusztító fegyverek, és Szaddám Huszeinnak nem volt felelőssége a 2001. szeptember 11-i terror-támadásokban, más szemmel kell nézni Michael Moore filmjét is. Meg egyébként is, Tina Brown szerint, a baloldalnak is lehet egy Rush Limbaugh-ja. (Rush Limbaugh neves konzervatív rádiós az Egyesült Államokban – a szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.