A Magyar Olimpiai Bizottságnak nincs pénze a doppingellenőrzésre

Egy magyar arany is „elveszett” a doppingszer használata miatt, amellyel szemben az athéni olimpiai játékok megkezdése előtt a NOB zéró toleranciát hirdetett. Eddig több mint 16 sportolót kaptak rajta tiltott szerek használatán.

MNO
2004. 08. 26. 7:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóllehet évek óta egyre több sportoló bukik meg a doppingteszteken, homályos, és visszaélésekre is alkalmas a különböző nemzetközi szervezetek ellenőrzési eljárása. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), a nagyobb sportesemények szervezői, a doppingellenes szervezetek, a nemzetközi sportszövetségek, illetve egyes esetekben egy adott ország törvényei határozzák meg, mi számít doppingszernek.

Vannak olyan hatóanyagok, amelyeket nem tudnak százszázalékosan kimutatni a tesztek során. Jelenleg 276 gyógyszer szerepel a tiltott szerek listáján. A legismertebbek a légzéskönnyítők, egyes fájdalomcsillapítók, izgatószerek, hasisszármazékok, anabolikus szteroidok, fehérjetermészetű hormonok, illetve a vízhajtók. A teljesítménynövelő szerek közül többet akár gyógyszertárakban, vényre felírva is meg lehet szerezni.

Kifejezetten teljesítménynövelés végett – elsősorban kerékpárosok – szedik az EPO-t, a vörös vérsejtek számát növelő készítményt. „Kedveltek” még a növekedési hormonok, amelyek egy-egy ampullája 2000 forintnak megfelelő összegbe kerülhet. Az igazán „brutális” készítményeknek azonban a genetikai módosulást okozó szerek számítanak, amelyek ára több 10 ezer vagy 100 ezer forintra is rúghat. Ezeket a termékeket több közeli országból is be lehet szerezni – mondta Bakanek György, a sporttárca doppingügyekért felelős szakértője. A megelőzés lehetőségei meglehetősen korlátozottak, mert a MOB nem tud költeni vizsgálatokra, míg a sporttárcának az erre fordítható forrása mintegy 50 millió forint – tette hozzá Bakanek.

A nagy nemzetközi versenyek pontszerző vagy dobogós versenyzőit automatikusan ellenőrzik, és szúrópróbaszerűen egy-két további indulót kiválasztanak a mezőnyből. Év közben szintén gyakran ellenőrzik a sportolókat – elsősorban a válogatott keret tagjait. Ilyenkor az ellenőrzést végzők – előzetes bejelentés nélkül –megjelenhetnek az edzés színhelyén, és ott történik a mintavétel. A hirtelen teljesítményjavulás, verseny visszamondása, sérülés is gyanús lehet. A teszteket vizeletmintával készítik, amelyet a kiválasztottnak felügyelet alatt kell produkálnia. Gyakori, hogy a sportoló nem jelenik meg a vizsgálaton vagy nem ad megfelelő mintát, ami ugyanolyan szankcióval jár, mintha doppingolt volna.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.