Jóllehet évek óta egyre több sportoló bukik meg a doppingteszteken, homályos, és visszaélésekre is alkalmas a különböző nemzetközi szervezetek ellenőrzési eljárása. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), a nagyobb sportesemények szervezői, a doppingellenes szervezetek, a nemzetközi sportszövetségek, illetve egyes esetekben egy adott ország törvényei határozzák meg, mi számít doppingszernek.
Vannak olyan hatóanyagok, amelyeket nem tudnak százszázalékosan kimutatni a tesztek során. Jelenleg 276 gyógyszer szerepel a tiltott szerek listáján. A legismertebbek a légzéskönnyítők, egyes fájdalomcsillapítók, izgatószerek, hasisszármazékok, anabolikus szteroidok, fehérjetermészetű hormonok, illetve a vízhajtók. A teljesítménynövelő szerek közül többet akár gyógyszertárakban, vényre felírva is meg lehet szerezni.
Kifejezetten teljesítménynövelés végett – elsősorban kerékpárosok – szedik az EPO-t, a vörös vérsejtek számát növelő készítményt. „Kedveltek” még a növekedési hormonok, amelyek egy-egy ampullája 2000 forintnak megfelelő összegbe kerülhet. Az igazán „brutális” készítményeknek azonban a genetikai módosulást okozó szerek számítanak, amelyek ára több 10 ezer vagy 100 ezer forintra is rúghat. Ezeket a termékeket több közeli országból is be lehet szerezni – mondta Bakanek György, a sporttárca doppingügyekért felelős szakértője. A megelőzés lehetőségei meglehetősen korlátozottak, mert a MOB nem tud költeni vizsgálatokra, míg a sporttárcának az erre fordítható forrása mintegy 50 millió forint – tette hozzá Bakanek.
A nagy nemzetközi versenyek pontszerző vagy dobogós versenyzőit automatikusan ellenőrzik, és szúrópróbaszerűen egy-két további indulót kiválasztanak a mezőnyből. Év közben szintén gyakran ellenőrzik a sportolókat – elsősorban a válogatott keret tagjait. Ilyenkor az ellenőrzést végzők – előzetes bejelentés nélkül –megjelenhetnek az edzés színhelyén, és ott történik a mintavétel. A hirtelen teljesítményjavulás, verseny visszamondása, sérülés is gyanús lehet. A teszteket vizeletmintával készítik, amelyet a kiválasztottnak felügyelet alatt kell produkálnia. Gyakori, hogy a sportoló nem jelenik meg a vizsgálaton vagy nem ad megfelelő mintát, ami ugyanolyan szankcióval jár, mintha doppingolt volna.
Forrás: Napi Gazdaság

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett