A nyár folyamán is tovább emelkedett a munkanélküliség

5,9 százalékos volt a munkanélküliségi ráta a 2004. június-augusztus közötti időszakban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentéséből.

Kisberk Szabolcs
2004. 09. 28. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2004. június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 904 ezer fő, a munkanélküliek száma 247 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 5,9 százalék volt. Az adott időszakban a 15–74 éves népesség 53,8 százaléka volt jelen a munkaerőpiacon, ebből 3 millió 904 ezren foglalkoztatottként, 247 ezren pedig munkanélküliként. A nemzetközi összehasonlításban használt, 15–64 évesekre számított foglalkoztatási ráta 56,8 százalék, a hazai nyugdíj-szabályok szerinti 60,1 százalék volt.

Az idei év eddig eltelt időszakát a foglalkoztatottság stagnálása jellemzi. Az év első nyolc hónapjában a foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 894 ezer főnek felelt meg, ami lényegében megegyezik az előző év azonos időszakival (3 millió 902 ezer fő). A 2003 június–augusztusi lokális foglalkoztatási csúcsnál az ez év azonos időszaki foglalkoztatotti létszám 38,9 ezer fővel alacsonyabb – derül ki a KSH jelentéséből.

A munkanélküliek száma az éven belül összességében kismértékben csökkent, a változás azonban nem volt nagyobb a szezonális hatással indokolhatónál. A június–augusztusi munkanélküliségi ráta 5,9 százalék, kettő tized százalékponttal magasabb az előző év azonos időszakinál. (A munkanélküliségi ráta az EU-15-ben az időszak középső hónapját jelentő 2004. júliusban 7,9 százalékot, az EU-25-ben 8,8 százalékot ért el.) A munkanélküliség vizsgált időszaki alakulása részben a munkaerőpiacra újonnan belépő fiatalok álláskereséssel töltött idejének meghosszabbodásával hozható összefüggésbe, amit jelez, hogy a 15–24 éves fiatalok munkanélküliségi rátája 16,3%-ra változott, azaz 3,1 százalékponttal nőtt a bázisidőszaki értékhez képest.

A munkanélküliek 44,5 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, amely 1,6 százalékponttal több az előző év azonos időszakinál. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,5 hónapnak felelt meg – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal jelentésében.




Bernáth Ildikó, a Fidesz munkaügyi kabinetjének vezetője a KSH jelentéssel kapcsolatban az MNO-nak elmondta: – A kormány illetve a miniszterelnök-jelölt nyilatkozatai ellenére, egyáltalán nincs jól alakuló munkaerőpiac. Emlékezetes, hogy Gyurcsány Ferenc azt nyilatkozta a napokban, hogy az országban nyugalmat, növekedést és jól alakuló munkaerőpiacot lát.

A ma közzétett statisztikai adatok ennek ellenkezőjét mutatják, azt hogy az ígért négyszázezer új munkahelynek a fele sem igaz, hiszen mind a foglalkoztatottság, mind a munkanélküliség adatai változatlanok – emelte ki a fideszes politikus. Ami megdöbbentő, hogy a munkanélkülieknek közel a fele egy éve, vagy annál régebben keres állást, és ennek a csoportnak a létszáma magasabb a tavalyi átlaghoz képest. Ugyanígy agasztó, hogy a pályakezdő fiatalok aránya is több mint három százalékkal magasabb az előző összehasonlító időszakhoz képest. Ezek a felmérések természetesen még nem tartalmazzák azokra a munkanélküliekre vonatkozó adatokat, amelyek a már bejelentett létszámleépítésekhez kapcsolódnak, mint például a Matáv 3750 fős, a MÁV 10 000 fős, a Magyar Posta 12 000 fős, és a közszféra akár 80 000 fős elbocsátása – mutatott rá a politikus.

A kormány továbbra is csak sodródik és nem áll elő olyan gazdaságpolitikával, amely lehetővé tenné a hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások számára a munkahelyteremtő beruházásokat – szögezte le Bernáth Ildikó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.