A 2004. június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 904 ezer fő, a munkanélküliek száma 247 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 5,9 százalék volt. Az adott időszakban a 15–74 éves népesség 53,8 százaléka volt jelen a munkaerőpiacon, ebből 3 millió 904 ezren foglalkoztatottként, 247 ezren pedig munkanélküliként. A nemzetközi összehasonlításban használt, 15–64 évesekre számított foglalkoztatási ráta 56,8 százalék, a hazai nyugdíj-szabályok szerinti 60,1 százalék volt.
Az idei év eddig eltelt időszakát a foglalkoztatottság stagnálása jellemzi. Az év első nyolc hónapjában a foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 894 ezer főnek felelt meg, ami lényegében megegyezik az előző év azonos időszakival (3 millió 902 ezer fő). A 2003 június–augusztusi lokális foglalkoztatási csúcsnál az ez év azonos időszaki foglalkoztatotti létszám 38,9 ezer fővel alacsonyabb – derül ki a KSH jelentéséből.
A munkanélküliek száma az éven belül összességében kismértékben csökkent, a változás azonban nem volt nagyobb a szezonális hatással indokolhatónál. A június–augusztusi munkanélküliségi ráta 5,9 százalék, kettő tized százalékponttal magasabb az előző év azonos időszakinál. (A munkanélküliségi ráta az EU-15-ben az időszak középső hónapját jelentő 2004. júliusban 7,9 százalékot, az EU-25-ben 8,8 százalékot ért el.) A munkanélküliség vizsgált időszaki alakulása részben a munkaerőpiacra újonnan belépő fiatalok álláskereséssel töltött idejének meghosszabbodásával hozható összefüggésbe, amit jelez, hogy a 15–24 éves fiatalok munkanélküliségi rátája 16,3%-ra változott, azaz 3,1 százalékponttal nőtt a bázisidőszaki értékhez képest.
A munkanélküliek 44,5 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, amely 1,6 százalékponttal több az előző év azonos időszakinál. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,5 hónapnak felelt meg – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal jelentésében.
Bernáth Ildikó, a Fidesz munkaügyi kabinetjének vezetője a KSH jelentéssel kapcsolatban az MNO-nak elmondta: – A kormány illetve a miniszterelnök-jelölt nyilatkozatai ellenére, egyáltalán nincs jól alakuló munkaerőpiac. Emlékezetes, hogy Gyurcsány Ferenc azt nyilatkozta a napokban, hogy az országban nyugalmat, növekedést és jól alakuló munkaerőpiacot lát.
A ma közzétett statisztikai adatok ennek ellenkezőjét mutatják, azt hogy az ígért négyszázezer új munkahelynek a fele sem igaz, hiszen mind a foglalkoztatottság, mind a munkanélküliség adatai változatlanok – emelte ki a fideszes politikus. Ami megdöbbentő, hogy a munkanélkülieknek közel a fele egy éve, vagy annál régebben keres állást, és ennek a csoportnak a létszáma magasabb a tavalyi átlaghoz képest. Ugyanígy agasztó, hogy a pályakezdő fiatalok aránya is több mint három százalékkal magasabb az előző összehasonlító időszakhoz képest. Ezek a felmérések természetesen még nem tartalmazzák azokra a munkanélküliekre vonatkozó adatokat, amelyek a már bejelentett létszámleépítésekhez kapcsolódnak, mint például a Matáv 3750 fős, a MÁV 10 000 fős, a Magyar Posta 12 000 fős, és a közszféra akár 80 000 fős elbocsátása – mutatott rá a politikus.
A kormány továbbra is csak sodródik és nem áll elő olyan gazdaságpolitikával, amely lehetővé tenné a hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások számára a munkahelyteremtő beruházásokat – szögezte le Bernáth Ildikó.