Dohányfüst mellett pénz is elszállhat

A dohányzó alkalmazottak munkaidejük mintegy egytizedét „elfüstölik”, így a dohányzás mind a munkateljesítményre, mind a hatékonyságra kedvezőtlen hatással van. Épp ezért a munkáltatók többsége már a kiválasztás során előnyben részesíti a nemdohányzókat. Az álláshirdetésben azonban nem lehet kikötni, hogy csak nemdohányzók jelentkezzenek.

MNO
2004. 09. 28. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden munkahelyen van kijelölt dohányzóhelyiség, azonban még így is előfordul, hogy a hatóság bírságot szab ki a nem megfelelő helyen „füstölgőkre”. A munkáltatók sokszor szívesebben alkalmaznának nem dohányzó munkatársat, azonban ennek kikötése az álláshirdetésben jogszerűtlen.

A dohányzó alkalmazottak munkaidejük mintegy egytizedét „elfüstölik”, így a dohányzás mind a munkateljesítményre, mind a hatékonyságra kedvezőtlen hatással van. Épp ezért a munkáltatók többsége már a kiválasztás során előnyben részesíti a nemdohányzókat. Az álláshirdetésben azonban nem lehet kikötni, hogy csak nemdohányzók jelentkezzenek, ugyanis személyiségi jogot érint és jogszerűtlen – ismerteti Sipos Márta munkaügyi szakjogász.

Szakemberek tudnak olyan esetről, hogy egy cégnél ezzel ellentétben egy hét pluszszabadsággal jutalmazzák a nem füstölgőket. Igaz ugyan, hogy az első hat óra után és azt követően háromóránként kötelező 20 perces munkaköri szünetet tartani – ami számítógép előtt dolgozók esetében kiegészül óránként tízperces pauzával –, a munkaadó ugyanakkor betilthatja az ezen kívüli pihenőt, ráadásul sokszor a tevékenység jellege sem engedi meg a „cigarettaszünetet” – húzza alá Sipos Márta.

Mára szinte minden vállalatnál, állami intézménynél megtörtént a dohányzóhelyek kijelölése – közli Szigeti László, az Országos Dohányfüstmentes Egyesület (ODE) főtitkára. A törvény értelmében a tűzveszélyességi kategóriákat szem előtt tartva minden munkahelyen egy vagy több helyiségnek kell a cigarettaélvezők rendelkezésére állni, de ahol ez nem megoldható, ott a szabad levegőn hódolhatnak szenvedélyüknek az alkalmazottak. Járható út az is, ha a füstöt elszívó légtechnikai berendezést szerelnek fel a dohányzóhelyiségben, ez a megoldás azonban praktikus okokból hagy némi kívánnivalót maga után.
Egyrészt, ennek a költsége akár a félmillió forintot is elérheti – mondja az ODE főtitkára. Másrészt, egy nemrég készült vizsgálat kimutatta, hogy egy ilyen készüléknek orkánerejű légszívó hatást kellene produkálnia ahhoz, hogy valóban minden füsttől megtisztítsa a levegőt, így a szabályozást ezen a téren még finomítani kellene – emeli ki Demjén Tibor. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet dohányzás vagy egészség csoportjának vezetője hozzáteszi: a jogszabály nem rendelkezik arról, mekkora létszámhoz mekkora területet kell biztosítani a dohányzók számára.

A dohányzóhelyek kijelölését, azok megfelelőségét, valamint a dohányzási szabályok betartását az ÁNTSZ intézetei ellenőrzik. Szabálytalanság esetén 100 ezer forintig terjedő azonnali bírságot szabhatnak ki az elkövetőre, a büntetés mértéke azonban indokolt esetben enyhíthető vagy a felelősségre vonás mellőzhető.

A törvény betartásának mértékét tovább fokozná a kontrollálási kapacitás növelése – hívja fel a figyelmet Demjén Tibor. Az ÁNTSZ gyakran tart dohánykommandós napot, de akkor mindenki eltüntet mindent – mondja Szigeti László –, míg a rajtaütésszerű ellenőrzéskor többen maradnak fenn a rostán.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.