Június végére 59 ezer fölé emelkedett a külföldieknek kiadott érvényes munkavállalási engedélyek száma, ami 29 százalékos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest – derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat statisztikájából.
A legtöbb, 36 203 engedély romániai munkavállalók kezében van, s a júniusban kiadott 6782 engedélyből 4615 került Romániából érkező kérvényezőkhöz. Az újonnan csatlakozó EU-országokból 6265-en dolgoznak legálisan Magyarországon, az unió régi tagállamaiból pedig 1984-en, a legtöbben Németországból – adta hírül a Napi Gazdaság.
Nincs lényeges változás a külföldiek magyarországi munkavállalásában a belépést követően: az idén áprilisban 6724, míg júniusban 6782 engedélyt adtak ki – mondta Lázár György, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat főosztályvezetője. Ezen belül a nagyobb létszámban munkaengedélyt szerző nemzetek lakói közül kevesebb munkaengedélyt adtak ki romániai és szlovákiai munkavállalóknak, 4684 után 4815-re, illetve 431-ről 0-ra esett vissza júniusban április után az abban a hónapban megadott engedélyek száma.
Lázár szerint a magyar munkaerőpiacot nem veszélyeztetik a külföldi munkavállalók, ezt erősítik meg az adatok is. A nyugati vállalatok Magyarországon dolgozó külföldi munkatársai vállalati célokból érkeznek, s nem a magyar munkabérek miatt, az újonnan csatlakozó EU-tagállamok nagy része számára Magyarország messze van, nyelvi nehézségek is adódnak, valamint ezen országok munkaerőpiaca kicsinek mondható.
Véleménye szerint a későbbiekben a lengyelek számára lehetünk vonzóak – a szomszédos Szlovákia szintén magas munkanélkülisége miatt ugyanis csábító lehet a lengyel munkakeresők számára a magyar bérek szintje s az alacsony magyar munkanélküliségi ráta. A nálunk dolgozó szlovákiai és romániai munkaerő nagy számát a földrajzi közelség mellett az magyarázza, hogy nincsenek nyelvi akadályaik.
Forrás: Napi Gazdaság

Hatalmas hajtóvadászat van érvényben az ország legkeresettebb bűnözői ellen