Egy év alatt 30 százalékkal több külföldi munkavállaló

Június végére 59 ezer fölé emelkedett a külföldieknek kiadott érvényes munkavállalási engedélyek száma, ami 29 százalékos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest – derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat statisztikájából. A legtöbb, 36 203 engedély romániai munkavállalók kezében van, a „régi” EU-tagállamokból 1984-en kaptak engedély.

MNO
2004. 09. 01. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június végére 59 ezer fölé emelkedett a külföldieknek kiadott érvényes munkavállalási engedélyek száma, ami 29 százalékos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest – derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat statisztikájából.

A legtöbb, 36 203 engedély romániai munkavállalók kezében van, s a júniusban kiadott 6782 engedélyből 4615 került Romániából érkező kérvényezőkhöz. Az újonnan csatlakozó EU-országokból 6265-en dolgoznak legálisan Magyarországon, az unió régi tagállamaiból pedig 1984-en, a legtöbben Németországból – adta hírül a Napi Gazdaság.

Nincs lényeges változás a külföldiek magyarországi munkavállalásában a belépést követően: az idén áprilisban 6724, míg júniusban 6782 engedélyt adtak ki – mondta Lázár György, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat főosztályvezetője. Ezen belül a nagyobb létszámban munkaengedélyt szerző nemzetek lakói közül kevesebb munkaengedélyt adtak ki romániai és szlovákiai munkavállalóknak, 4684 után 4815-re, illetve 431-ről 0-ra esett vissza júniusban április után az abban a hónapban megadott engedélyek száma.

Lázár szerint a magyar munkaerőpiacot nem veszélyeztetik a külföldi munkavállalók, ezt erősítik meg az adatok is. A nyugati vállalatok Magyarországon dolgozó külföldi munkatársai vállalati célokból érkeznek, s nem a magyar munkabérek miatt, az újonnan csatlakozó EU-tagállamok nagy része számára Magyarország messze van, nyelvi nehézségek is adódnak, valamint ezen országok munkaerőpiaca kicsinek mondható.

Véleménye szerint a későbbiekben a lengyelek számára lehetünk vonzóak – a szomszédos Szlovákia szintén magas munkanélkülisége miatt ugyanis csábító lehet a lengyel munkakeresők számára a magyar bérek szintje s az alacsony magyar munkanélküliségi ráta. A nálunk dolgozó szlovákiai és romániai munkaerő nagy számát a földrajzi közelség mellett az magyarázza, hogy nincsenek nyelvi akadályaik.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.