EU-pályázatok: irreális kiírások, elhúzódó elbírálás

Jelentősen csúszik az uniós pályázatok hazai elbírásálása, miközben a beadott dokumentumok száma egyre nő. A szakemberek szerint a hatóságok egyáltalán nem tartják be a határidőket, ráadásul a pályázati folyamatban közreműködő szervezetek között több is van, amely nem áll a helyzet magaslatán.

MNO
2004. 09. 09. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben egyre inkább nő – már 9220 – az európai uniós forrásokra beadott pályázatok száma, s az igényelt támogatási összeg megközelíti a 449 milliárd forintot, ugyancsak rohamos tempóban gyarapszik azok száma, akik hónapok óta hiába várnak az eredményre. A projektgazdák és a pályázatírók-tanácsadók azt kifogásolják, hogy az EU-pénzeket kezelő magyarországi intézményrendszerben a kiíró hatóságok egyáltalán nem tartják be a határidőket. – Ötven tagunk legszomorúbb tapasztalata az, hogy a beadott pályázatok alig harmadára vagy még kevesebbre érkezett eddig reagálás az illetékesektől – mondta a Világgazdaságnak Maróczi Imre, a Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetségének (Pátosz) elnöke. A szövetség tagjai fejenként átlagosan 4-5 pályázattal érdekeltek, s a támogatási szerződés megkötéséig még egyikük sem jutott el.

A késésben vagy csúszásban jelentős része lehet annak, hogy a kiíró hatóságok nem számítottak ekkora rohamra, későn kezdődött a pályázatok elbírálása, s most nem győzik a munkát, ráadásul a pályázati folyamatban közreműködő szervezetek között több is van, amely nem áll a helyzet magaslatán. Ilyen a gazdasági versenyképesség operatív program (gvop) keretében kiírt pályázatok esetében a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht. és az Információs Technológia Kht. – állítja Tarjániné Illés Tünde, a Fókusz-2 Gazdaságfejlesztési Központ Kft. ügyvezető igazgatója. Szerinte a pályázatok beadása óta nagyon lelassultak a folyamatok, sőt még a pályázatkészítés időszakából több olyan beadott kérdésük van, amelyekre az illetékes közreműködő szervezettől azóta sem kaptak választ.

A három hónapos csúszás valóban nem ritka – erősítette meg a Pátosz elnöke, s hozzátette, hogy ő maga a gvop-pályázatokkal foglalkozó, a Széchenyi-terv idején megedzett szakembereknél észlelte a legtöbb empátiát a pályázók iránt. Másutt még kevés a tapasztalat, nagy a fluktuáció. Jövőre jó lenne javítani a pályázati követelmények belső összhangján, s az szintén sok tanulsággal járna, ha a pályázatíró maga is megpályázná felhívását, s végig próbálna menni azon az úton, amin ma sokan elakadtak.

Magyarországon jelenleg a kis- és középvállalkozóknak a legnehezebb pályázni, mert egyrészt rendkívül kemény a feltételrendszer, másrészt a kiírások nem számolnak igazán az itteni kkv-realitásokkal – mondta Egerszegi Dorottya, az Equality Consulting EU Tanácsadó Iroda ügyvezetője. Ő maga a célokat jónak tartja, ám újraírná az összes kkv-s pályázatot. Ezeknél figyelembe venné az eddigi tanulságokat: például azt, hogy a bankgaranciánál ne szabjanak a fedezetre irreális feltételeket, vagy hogy a piaci árhoz képest ne legyen megmagyarázhatatlanul drága (üzletileg inkább a megvalósítóknak, semmint a pályázóknak kedvező) a projektnagyság. (Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.