A konklávé, a szavazati joggal rendelkező bíborosok testülete május 7-én fog összeülni a vatikáni Sixtus-kápolnában, hogy megválassza az április 21-én, húsvéthétfőn elhunyt Ferenc pápa utódát, Szent Péter első pápasága óta Róma 267-ik püspökét. Az esélylatolgatások máris megindultak, és a legtöbb forrás egybehangzóan az erős jelöltek között említi Erdő Péter bíboros-prímást, budapesti-esztergomi érseket is, aki nemcsak nemzetközileg elismert egyházjogász, hanem egyike a legrégebben kinevezett pápaválasztó bíborosoknak, aki a bíborosi kinevezése óta immár a harmadik konklávén fog részt venni. A magyar katolikus egyház történetében mindeddig Bakócz Tamás bíboros, esztergomi érsek volt a legesélyesebb pápajelölt, de az 1721-es konklávénak is volt szavazatokat kapott magyar jelöltje.

Konklávé: kulcsra zárva Krisztus földi helytartójának megválasztói
Kevéssé ismert, hogy egy ősi eredetű és mind a mai napig érvényes szabály szerint elvileg bármelyik megkeresztelt és felnőtt korú római katolikus hívő férfi megválasztható pápának, és ehhez még az sem szükséges, hogy felszentelt pap legyen. A XIII. század végétől egészen 1996-ig II. Szent János Pál pápa Universi Domini Gregis címet viselő választási reformjának bevezetéséig a konklávé három különböző módon választhatta meg Krisztus földi helytartóját: a Szentlélek sugallatára közfelkiáltással, kisebb, 9-15 bíborosból álló pápaválasztó csoport létrehozásával és a csoport döntésének elfogadásával, vagy pedig kétharmados többségig tartó titkos szavazással.
A konklávé a latin cum clavis - kulccsal - szóból származik, ami arra utal, hogy a pápaválasztó bíborosok testületét a választás időtartamára elzárják a külvilágtól.
Az 1996-os reform bevezetése után csak ez utóbbi választási metódus maradt hatályban, ami a gyakorlatban a következőket jelenti: a szavazati joggal rendelkező bíborosok naponta négyszer választanak, ennek eredménytelenségét fekete, a kétharmados többséget szerzett jelölt megválasztását pedig fehér felszálló füsttel jelzik a külvilág számára. Ha három nap elteltével sem sikerül egyetlen jelöltnek sem megszereznie a kétharmados többséget, a pápaválasztó bíborosok egynapos gondolkodási szünetet tartanak.