EU-s elmarasztalás a kormánynak ajánlás formájában

Súlyos megállapításokat tett az Európai Unió foglalkoztatáspolitikai ajánlása a magyar munkaerőpiac helyzetéről. „Alacsony a foglalkoztatási ráta”, „magas az inaktivitás aránya”, „jelentősek az egyenlőtlenségek”, magas a munkabért terhelő adók és járulékok szintje”, továbbá „az oktatás és képzés nem alkalmazkodik a munkaerőpiac igényeihez” – áll többek között a reformokat sürgető és az oktatásra is kitérő dokumentumban.

MNO
2004. 09. 22. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ajánlás a Burány Sándor által irányított Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium internetes címén is olvasható, ám jól „eldugva”, nehéz rábukkanni a dokumentumra.

„Magyarországon a foglalkoztatási ráta alacsony, különösen az alacsony képzettségűek, a nők és az idősebb munkavállalók körében. Ugyanakkor, a munkanélküliség szintje jóval alacsonyabb az Európai Unió átlagánál. Ez az alacsony részvételi aránnyal magyarázható: a munkaképes korú népesség körében magas az inaktivitás aránya” – áll az Európai Unió dokumentumában, amely megállapítja azt is, hogy jelentős munkaerő-piaci egyenlőtlenségek vannak a középső és a nyugati régiók valamint az ország többi része között.

A jelentés szerint a Magyarországon a földrajzi és ágazati mobilitás alacsony, míg bizonyos területeken munkaerőhiány figyelhető meg. Ennek oka a megfelelő szakképzettséggel rendelkező munkaerő hiánya, valamint az, hogy az oktatás és képzés nem megfelelően alkalmazkodik a munkaerőpiac igényeihez.

A dokumentum egyik legfontosabb megállapítása az, hogy „a munkabért terhelő adók és járulékok szintje továbbra is magas, ami akadályt jelent a munkahelyteremtés számára, továbbá olyan tényező, amely valószínűleg hozzájárul a bejelentés nélküli munkavégzéshez”.

A probléma eszerint komplex, azaz nem csak a szaktárca, hanem a kormány is felelős a helyzetért. Az értékelés továbbá leszögezi: „Ezen túlmenően, tekintettel a gazdasági növekedés lassulására, további erőfeszítésekre van szükség – a szociális partnerekkel együttműködve – annak biztosítása érdekében, hogy a bérfolyamatok, az eddiginél nagyobb mértékben, foglalkoztatás-baráttá váljanak. Ezeknek a folyamatoknak az alakulásában azonban a gazdaság versenyképesebb része játszik meghatározó szerepet, így azok nem feltétlenül járulnak hozzá a munkahelyteremtő kapacitás erősödéséhez a gazdaság gyengébb területein.”

A munkavállalók alacsony aktivitása az általános egészségi állapotra vezethető vissza. A helyzet javítása érdekében egyrészt ösztönözni kell a munkakörülmények javítását, másrészt, „szükség van az egészségügyi ellátás javítására mind a megelőzésben, mint a gyógyításban. Reformokat kell végrehajtani a szociális juttatások terén is, beleértve a betegséggel összefüggő ellátásokat, annak érdekében, hogy megérje munkát vállalni és csökkenjen a bejelentés nélküli munka aránya.”

Az EU ajánlása megállapítja, hogy a munkavégzés feltételeit rugalmasabbá és családbaráttá kell tenni, beleértve a részmunkaidős munkavállalás vonzóbbá tételét, különösen a nők és az idősebb munkavállalók számára. Kijelenti: meg kell erősíteni a munkanélküliekre és inaktívakra irányuló megelőző és aktív munkaerőpiaci intézkedéseket, különös tekintettel a leghátrányosabb helyzetű régiókra. Ehhez modern állami foglalkoztatási szolgálatra van szükség, amely ösztönzi a foglalkozási és földrajzi mobilitást.

Az EU szerint olyan intézkedéseket kell kidolgozni, amelyek csökkentik az iskolából való lemorzsolódás arányát; javítják az egyetemi oktatáshoz és a képzéshez való hozzáférés egyenlőségét, különösen az alacsony képzettségűek körében. Fontos az oktatási rendszer hatékonyságának javítása és rugalmasságának növelése, annak érdekében, hogy jobban alkalmazkodjon a munkaerőpiac képzettségi igényeihez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.