Közpénzért lobbizott a Népszava vezérkara

Jó lenne egy EU-sorozathoz minél nagyobb összeget, s persze minél hamarabb megszerezni – írta Németh Péter, a Népszava főszerkesztője 2002 októberében a lap tulajdonosának, mielőtt az találkozott volna Kiss Péter akkori munkaügyi miniszterrel.

Magyar Nemzet
2004. 09. 01. 5:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiss Péter még munkaügyi miniszterként személyesen kezdeményezett megbeszélést a Népszava akkori tulajdonosával, az ESMA Spanyol–Magyar Reklám Kft.-t vezető Bleuer Istvánnal 2002 októberében – derült ki egy szocialista körökből a Magyar Nemzethez eljuttatott elektronikus levélből. Az e-mailt a Népszava főszerkesztője, Németh Péter írta Bleuernek, akit jó tanácsokkal készített föl Kiss Péterrel megbeszélt találkozójára. Ennek célja az volt, hogy a Nemzeti Felnőttképzési Intézet által kiírt pályázatokon „kikerülhetetlenné” váljon a baloldali kötődésű ESMA cégcsoport.

Mint Németh írja, „A Miniszter Úr Veled a munkahelyteremtés jövő évi programjáról akar elsősorban beszélni. Ő (mármint Kiss Péter – a szerk.) azt mondta, hogy ez 2003 elején indulna, s nagyjából százmilliós nagyságrendű megszerezhető összeg lenne. Ez nyilvánvalóan az ESMA és a Munkaügyi Minisztérium között – feltételezem: pályázat útján – létrejövő kapcsolat lenne. Kiss Pétertől fontos lenne megtudni azokat a szempontokat, amelyek alapján a pályázat elbírálásakor az ESMA kikerülhetetlenné válik.”
Úgy látszik, a reklámcég a megbeszélések nyomán valóban megkerülhetetlen tényező lett, hiszen – mint arról a napokban a lap beszámolt – Az Európai Unió és a munka világa című, tavaly márciusi pályázaton az ESMA Spanyol–Magyar Reklám Kft. két cége, a QIB Marketing és Média Kft., valamint az ESMA Sajtó- és PR-ügynökség Kft. összesen 14 millió forintot kasszírozott. A Bleuer Istvánnak írt két évvel ezelőtti levelében Németh Péter beszámolt a Népszava és a munkaügyi tárca addigi együttműködéséről is.

„Kiss Péter biztatására már elküldtem neki egy személyre szóló levelet, amely tartalma szerint arról szól, hogy a lap szeretne részt vállalni a távmunka- és a felnőttoktatás-népszerűsítő programban. Előzetesen úgy tájékoztattak, hogy ebből a projektből cca. 2 millió forint még az idén kiszakítható lenne. (…) Ehhez persze fontos lenne tudni, milyen típusú pályázat útján vagy pályázaton kívül elnyerhető pénzekre lehet szert tenni.”

A levelében Németh Péter, a Népszava főszerkesztője egy EU-sorozat indítását is megemlíti, amelybe minden tárcát szeretnének bevonni. Mint fogalmaz, „bár az unión belüli magyar munkavállalást feltehetően a kezdeti időkben korlátozzák, bizonyára fontos jogharmonizációs és praktikus kérdések vannak, amelyek a nyilvánosság előtt propagandára, vagy magyarázatra szorulnak. Jó lenne ehhez az EU-s sorozathoz minél nagyobb összeget, s persze minél hamarabb megszerezni.”

Németh Péter, aki a rendszerváltás előtt a Magyar Hírlap párttitkára, majd főszerkesztője volt, azt is írja Bleuernak, hogy „fontos lenne, ha Kiss Péter latba vetné a befolyását, hogy a Népszavát minél több helyen fizessék elő. Részint a minisztérium kapcsolatrendszerén keresztül – ahol persze ebből nem lehet botrány a nyilvánosság előtt –, másrészt a meglévő szakszervezeti és fiatal baloldali kapcsolatain keresztül. Ez utóbbi különösen fontos lenne, hogy be tudjunk vonni új generációkat is a lapolvasásba.” Úgy tűnik, a lobbizás sikeres volt, hiszen idén júniusban – mint arról a Magyar Nemzet beszámolt – Kovács László MSZP-elnök a Népszava előfizetésére szólította föl a párt tagságát levélben, amelyhez egy előfizetési megrendelőlapot is csatoltak. Emlékezetes, a szocialisták EP-választási kampányrendezvényein is az újság megrendelőlapját osztogatták. A párt és a lap közötti szoros kapcsolat nem új keletű, hiszen a 2002-es parlamenti választások első fordulója előtt ingyenesen osztogatott Népszava-különszám leginkább egy szocialista propagandafüzetre hasonlított.

Németh Péter az elektronikus levélben végül fölteszi a kérdést: „lehetséges-e, hogy a Minisztérium jelentősebb pénzt adjon munkahelyteremtés címén arra az esetre, ha az ESMA megvásárolná a kormányzati elképzelések szerint eladandó lajosmizsei, állami tulajdonú közlönynyomda napilapnyomó gépeit?”
Mint azt korábban a lap megírta, 2002 novemberében Bleuer István ESMA-vezér – szintén levélben – kért segítséget az MSZP-től, miután az akkor a tulajdonában lévő Népszava fizetési felszólítást kapott banki adóssága miatt.

Emlékezetes az is, hogy szinte kivétel nélkül baloldali kötődésű cégek, cégcsoportok jutottak hozzá ahhoz a sok tíz millió forinthoz, amelyet a munkaügyi minisztériumhoz tartozó Nemzeti Felnőttképzési Intézet írt ki tavaly óta. Jelentős összeget kapott többek között a Klubrádió, a Mester Ákos nevével fémjelzett Telegráf Kft., a Népszabadság, a Mikroszkóp Színpad, az RTL Klub kisebbségi tulajdonosaként megismert IKO-Production Kft. A Nap-kelte-tulajdonos Gyárfás Tamás St Plusz Kft. nevű cége nem kevesebb mint 92 millió forintot kapott az utóbbi másfél esztendőben. Tizenötmillió forinthoz jutott a Hit Gyülekezetéhez köthető Magyar ATV és a közvetlen befolyása alá tartozó Új Spirit Kft.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.