Pesszimista a lakosság a jövőt illetően

Romlott a lakosság bizalmi indexe az Ecostat harmadik negyedévi felmérése szerint. Saját pénzügyi helyzetüket, az ország állapotát, a munkanélküliséget és az inflációt is rosszabbul ítélik meg a megkérdezettek, mint három hónapja.

MNO
2004. 09. 28. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakossági konjunktúra-index értéke 2004 harmadik negyedévében 40,9 százalék, ez a második negyedévinél 2,5 százalékponttal alacsonyabb, de még mindig 5 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban – adta hírül a FigyelőNet.

A bizalmi index részmutatóinak többsége kedvezőtlenül változott, a háztartások pénzügyi helyzetének megítélése 8 százalékponttal romlott, az ország várható gazdasági helyzetének értékelésében 4 százalékpontos a csökkenés. A munkanélküliség megítélése is kedvezőtlenebb, a mutató értéke 3 százalékponttal esett az előző negyedévihez képest. Az inflációs várakozások megítélése negyedév alatt nem változott.

A mintában szereplők 57 százaléka közepesnek értékeli háztartása anyagi helyzetét, de továbbra is többen vannak azok, akik ennél rosszabbnak, mint akik jobbnak ítélik anyagi körülményeiket. Az értékelések átlaga 0-100 skálán 47 pontnak adódik, ami megfelel az elmúlt évben mért értékeknek. A múlt évben bekövetkezett változások megítélése egyértelműen negatív, valamelyest még a júniusi értékeléshez képest is romlott.

A háztartások 47 százaléka érzi úgy, hogy kedvezőtlenebb lett, és csak 14 százalék azt, hogy többé-kevésbé javult háztartásának anyagi körülménye. A jövőre irányuló várakozások összességében megfelelnek a júniusi várakozásoknak. A kérdezettek 31 százaléka tart háztartása helyzetének jövőbeli romlásától, ennél 6 százalékkal kevesebben, 25 százalékuk vár javulást.

A kérdezettek szűk egyharmada tart attól, hogy a következő évben romlik háztartásának pénzügyi helyzete: közülük 11 százalék jelentős mértékű, 20 százalékuk mérsékelt romlástól tart. Valamivel kisebb az aránya az optimista családoknak, mindössze 3 százalékuk vár jelentős mértékű, és további 22 százalékuk kismértékű javulást háztartásának pénzügyi helyzetében. Stabilitásra számít a kérdezettek háromtizede, miközben 14 százalék a bizonytalanok aránya.

A kérdezettek közel fele úgy látja, romlott az ország gazdasági helyzete az elmúlt 12 hónapban: 30 százalék kisebb, 19 százalékuk jelentős mértékű negatív változást érzékelt. Javulást összesen 18 százalék vél felfedezni az ország gazdasági helyzetében. Igaz, többnyire ők is csak kis mértékű pozitív változást látnak, mindössze 1 százalék vélekedik úgy, hogy sokkal jobb lett az ország gazdasági helyzete az egy évvel korábbinál. A kérdezettek negyede úgy látja, nem történt említésre méltó változás hazánk gazdasági helyzetében.

A válaszadók 34 százaléka úgy látja, rosszabb helyzetben lesz az ország gazdasága 2005. augusztusában. A kérdezettek 21 százaléka kisebb, 13 százaléka jelentős mértékű gazdasági visszaesést valószínűsít. A jelenlegi helyzet fennmaradására körülbelül minden negyedik háztartás számít. Az értékelések transzformált átlaga 47 pont, ez valamelyest rosszabb, mint a három hónappal ezelőtt mért érték (50 pont).

A munkanélküliségi ráta alakulására vonatkozó becslések is a gazdasági félelmek kis mértékű erősödését tükrözik. A válaszadók 44 százaléka növekvő mértékű munkanélküliségre számít, míg a munkanélküliek számának csökkenésére csak fele ennyien (23 százalék) számítanak. A családok 30 százaléka számít a munkanélküliek számának kis mértékű, s további 14 százalék számuk lényeges növekedésére. Sokkal kevesebben vannak azok, akik a munkanélküliek számának jelentős vagy kisebb mértékű csökkenésében bíznak, részesedésük 23 százalék. A kérdezettek 27 százaléka úgy véli, nem történik érdemi változás a foglalkoztatottságban a következő évben.

A lakosság bő hattizede számít arra, hogy a következő 12 hónapban nagyobb mértékű lesz a pénzromlás, mint az elmúlt évben. Ezen belül 22 százalékuk az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékű inflációra számít, míg 39 százalékuk annál valamivel nagyobbra. A kérdezettek 24 százaléka véli úgy, nem sikerül csökkenteni a fogyasztói árak növekedésének ütemét, igaz, nem is fog nőni az infláció. Alacsony mértékű áremelkedésre összesen a háztartások 12 százaléka gondol, de ők is többnyire csak enyhe javulásban reménykednek: mindössze 1 százalék azoknak az aránya, akik szerint sokkal kisebb lesz az áremelkedés a következő egy év folyamán, mint az előző évben.

A háztartások közepesnek érzett anyagi helyzetére jellemző, hogy akárcsak korábban, többségük most sem tud megtakarítani. A családok közel fele állítja, hogy éppen csak megélnek jövedelmükből. Minimális mértékű megtakarításra 25 százaléknak nyílik lehetősége, míg jelentős megtakarítási potenciál mindössze 1 százalékra jellemző. A háztartások 17 százaléka tartalékait éli fel, és további 7 százalékuk fokozatosan eladósodik.

A nagyobb kiadással járó vásárlások megvalósításához az e terveket fontolgató háztartások 19 százaléka szándékozik hitel felvenni. Idén tavasszal többen, a háztartások 21 százaléka jelezte, hogy hitelre lesz szüksége nagyobb pénzkiadással járó terve megvalósításához.

Az ingatlanok árának alakulásával kapcsolatban a várakozások iránya továbbra is egyértelmű: a kérdezettek háromnegyede az ingatlanárak növekedésére számít, 15 százalékuk nagymértékű, 58 százalékuk kisebb drágulást vélelmez. 12 százalék úgy véli, hogy az ingatlanárak nem fognak jelentősen nőni, míg kis mértékű csökkenésre 7 százalékuk, drasztikus áresésre mindössze 1 százalékuk számít. (FigyelőNet)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.