A WWF Magyarország és a Védegylet elfogadhatatlannak tartja, hogy a törvényjavaslat elfogadása esetén csökkenne az erdészeti és természetvédelmi szakhatóságok jogköre, valamint a vadállomány nagyságát szabályozó szakmai korlátok eltörlésével lehetetlenné válhat a természetes erdőfelújulás. Ezen kívül csalódásuknak adnak hangot, hogy a módosítást az indítványozók nem egyeztették az érintett civil szervezetekkel.
A Erdő Stratégia elkészültével Magyarország jelentős lépést tett a fenntartható, természetes folyamatokon alapuló erdőgazdálkodás felé. Ám a vadgazdálkodást szabályozó üzemtervekre vonatkozó módosító javaslatok természetvédelmi, valamint erdészeti érdekeket sértenek. Az egyik legjelentősebb változtatás ugyanis eltörölné a vadállomány nagyságát szabályozó paramétereket.
Az eddigi jogszabályok meghatározták a fenntartható, természetvédelmi, erdészeti szempontokból még nem káros vadállomány maximális létszámát. Természetvédelmi szakemberek szerint a jelenlegi szarvas, őz, vaddisznó állományok már így is meghaladják a fenntarthatónak mondható létszámot. Abban az esetben, ha a törvénymódosítást elfogadják, és a gazdálkodási tervekben nem kell meghatározni az említett vadlétszámot, az az állomány további növekedéséhez vezethet, megteremtve ezzel az üzemszerű vadtenyésztés lehetőségeit. Ez nemcsak a vadkárok megszaporodását idézné elő, de magára a populációra nézve is jelentős negatív hatása lenne.
A vadállomány okozta károk miatt Magyarországon szinte lehetetlen erdőfelújítást végezni a terület bekerítése nélkül. A hazai vadkerítések hossza meghaladja a Föld kerületének felét, azaz több mint húszezer kilométert tesznek ki. Ez jelentős költségnövekedést is okoz az erdőgazdálkodóknak. Ez az állapot tarthatatlan, különösen a védett területeken, melyeknek hazánkban 46 százaléka erdő.

Közel húsz törvényjavaslatot vitat meg hétfőn a parlament