Szinte azonnal felizzottak a Manchester United (MU) székházának telefonjai, és az újságírók megrohanták a klub vezetőit újabb hírekért. A vezetőség hétfőn reggel már ki is adott egy sajtóközleményt: „A Manchester United elnöksége megerősíti a megkeresés tényét (...) a tárgyalások még nem indultak meg, és ezért jelenleg semmi konkrétumról nem tudunk beszámolni„ – olvasható a szűkszavú dokumentumban.
Hamar kiderült, hogy a vevő(jelölt) nem ismeretlen a ház körül, hiszen az amerikai Malcolm Glazer jelenleg is az angol futballklub részvényeinek a 19,2 százalékát birtokolja. Most a fiaival együtt többségi tulajdonos szeretne lenni, de ehhez meg kellene szereznie a két legnagyobb részvényes, John Magnier és J. P. McManus 29,9 százalékos részvénycsomagját is.
Jelenleg még nem lehet tudni, hogy a két ír hajlandó-e tárgyalni a jól jövedelmező papírok áruba bocsátásáról, másrészt az angol törvények értelmében a sportklubok eladásakor 30 százalékos tulajdoni arány fölött a minisztérium által ellenőrzött, és a kormány által jóváhagyott szerződésre van szükség. Ebből az okból kifolyólag állt meg Magnier és McManus is 29,9 százaléknál, mikor a részvények vásárlásáról folytattak tárgyalásokat.
A többszörös milliomos Malcolm Glazer nem ismeretlen a sportvilágban az Atlanti óceán másik oldalán sem: 1995-ben 192 millió dollárért ő vette meg a zavaros anyagi helyzetben levő, és a közepesnél gyengébb játékosállománnyal rendelkező Tampa Bay Buccaneers amerikai futballcsapatot. A Tampa Bay tavaly nagy meglepetésre megnyerte a Super Bowlt, és már a kupagyőzelem előtt behozta tulajdonosának az érte kifizetett összeget. Glazer most az egyik legnagyobb befektetéseket finanszírozó amerikai banktól, a JP Morgan-től 1 milliárd dollárt szeretne kérni a Manchesterért folyó tárgyalásokhoz.
Valószínűleg nem az angol törvények vagy a vásárláshoz szükséges pénz előteremtése lesz a legnagyobb probléma a Glazer család számára. Öt évvel ezelőtt a szurkolók kérésére az angol kormány külön határozattal akadályozta meg, hogy a BSkyB kommunikációs vállalat megvegye a patinás klubot.
A MU-szurkolók ezúttal sem állnak a vásárlók oldalán. Jules Spencer, a Manchester United-szurkolók Független Szövetségének elnöke már most ingerülten fogalmazott: „a szurkolók nem akarnak semmiféle új tulajdonost (...) és ha ő harcolni akar, akkor mi felvesszük a kesztyűt (...) határozottan le szeretnénk szögezni, hogy nem akarjuk Glazert tulajdonosnak, és nem szívesen látjuk Manchester környékén sem.”
Ez igazán egyenes beszéd a drukkerek elnökétől, aki jól tudja, hogy a kispénzű szurkolók durván 18 százalékát birtokolják a MU részvényeinek, és ha mással nem, akkor ennek a segítségével szeretnék megakadályozni, hogy valaki – ráadásul egy amerikai – megvegye a világhírű csapatot.
A Manchester United a világ egyik leggazdagabb sportklubja. A futballcégnek gyakorlatilag nincsen adóssága, és 2004 harmadik negyedévének az elején a tőzsdei összértéke 1,24 milliárd dollár (mintegy 943 millió euró) körül van. A Manchester Unitednak 75 millió szurkolója van, (csak Ázsiában 35-40 millió) ami egyedülálló a világon.
A csapat 1993 óta nyolc angol bajnoki címet szerzett, és tavaly harmadik helyen zárt az angol első osztályú ligában. A szégyenérzetük enyhítésére az idei szezon megkezdése előtt 27 millió angol fontért megvették az Evertontól az új csodacsatárt, Wayne Rooneyt, akinek az érkezése után azonnal elkezdték a híres Old Trafford Stadion bővítését: a munkálatok befejezése után az eddigi 67 800 férőhelyes stadionban 75 600 fizető ülőhely lesz.

Kifogták a legendás halat, Magyart – fotó