Az önkéntesség társadalmi tőke

Az Egyesült Államokban, Kanadában valamint Angliában is több évtizedes hagyományra tekint vissza az Önkéntesek Hete rendezvény, amelyet negyedik alkalommal rendeznek meg hazánkban október 4-10-e között. Célja az önkéntesség népszerűsítése, amely elősegíti például a társadalmi beilleszkedést, hozzájárul a szegénység, a kirekesztettség csökkentéséhez.

Szilágyi Kata
2004. 10. 02. 10:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén október 4-től 10-ig tart az Önkéntesek Hete Magyarországon. Az önkéntességre épülő országos programsorozat célja, hogy felhívja a figyelmet az önkéntesek által végzett munka társadalmi jelentőségére, növelje elismertségét, és népszerűsítse ezt a tevékenységet. Az Önkéntesek Hete alakítói idén is azok a budapesti és vidéki civil szervezetek és cégek, akik országszerte saját maguk által szervezett önkéntes programjaikkal kapcsolódnak be a hét eseményeibe. Tavaly 55 településen, 120 szervezet közreműködésével 220 program valósult meg több ezer önkéntest mozgósítva. Az Önkéntes Központ Alapítvány önkéntesei október 9-én szombaton a budapesti II. kerületi, Cseppkő Utcai Gyermekotthonba szerveztek egész napos színes, gyermekprogramot.

A tervezett programok akkor felelnek meg az esemény filozófiájának, ha önkéntesekre épülnek, közösségi érdekeket szolgálnak. Az önkéntesség olyan társadalmi tőke, amely többféle módon járul hozzá a társadalom integráltabb működéséhez. Elősegíti például a társadalmi beilleszkedést, hozzájárul a szegénység, a kirekesztettség csökkentéséhez és a teljes foglalkoztatottsághoz, továbbá olyan szükségletekre reagál, amelyek korábban nem, vagy csak kis mértékben voltak jelen az állami, vagy piaci ellátórendszerekben.

Jelentősége gazdasági szempontból is figyelemreméltó, Nyugat-Európában általában a GDP 8-14 százalékát jelenti. Hazánkban a KSH négy évvel ezelőtti adatai szerint mintegy 400 000-en önkénteskedtek több mint 30 millió munkaórában, amelynek pénzben kifejezett értéke csaknem 20 milliárd forint. Az Önkéntes Központ Alapítvány és a Nonprofit Kutatócsoport közös, lakossági kutatási programot indít idén ősszel, hogy még frissebb adatok álljanak rendelkezésre az önkéntesség és adományozás magyarországi aktuális helyzetéről.

Az önkéntesség, valamint az önkéntesek jogi helyzetét Európában már Csehországban, Franciaországban, Lengyelországban, és Portugáliában is törvény szabályozza. A magyar jogban az önkéntesség fogalma, valamint az önkéntes munkavégzés még szabályozatlan, de a jövő év folyamán hazánkban is létrejöhet az erről szóló jogszabály.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.