Egészségre ártalmas vizsgálatok

A legnagyobb mesterséges sugárveszélyt manapság a röntgen- és a CT-vizsgálatok jelentik. Igaz, hogy a sugarak gyakran gyógyító hatásúak, de komoly károkat is okozhatnak, például azokban az esetekben, amikor a kezelt valójában nem is szorulna az ilyen vizsgálatokra. A fölösleges vizsgálat pedig meglehetősen gyakori jelenség.

MNO
2004. 10. 15. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pellet Sándor, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) igazgatóhelyettese a Népszabadság kérdésére válaszolva elmondta, hogy a vizsgálatot kérő orvos és a személyzet sokszor nincs tisztában a páciens sugárterhelhetőségével. A gépek műszaki állapotának, beállításának rendszeres ellenőrzése is csak most van kialakulóban, mint ahogy az egyes szakmai irányelvek szintén csak most épülnek be a gyakorlatba.

A röntgensugárzás a radioaktív sugárzásokhoz hasonló terhet és kockázatot jelent a szervezetnek, mégsincs mennyiségi korlátja. Manapság lényegében bárkin és bármennyi vizsgálat elvégezhető, a fő szempont az, hogy a remélt haszon mindenképp nagyobb legyen, mint amekkora kockázatot vállalnak érte. A vizsgálatok tíz-húsz százaléka fölösleges – állítja Horváth László, az Országos Röntgen és Sugárfizikai Intézet (ORSI) főigazgatója.

Alapelvként szögezhető tehát le, hogy az eszközök használatát az orvosok kizárólag a beteg állapotától tegyék függővé. Csakhogy az is fontos lenne, hogy mindenki számára elérhető legyen valamennyi diagnosztikai eszköz. Közhely ugyan, de igaz: teljesen eltérő az ellátottság szintje a fővárosban, egy-két nagyvárosban, illetve a kisvárosokban. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy nem mindig a szakmai indokok, inkább az elérhetőségek döntenek a vizsgálat kiválasztásáról – mutatott rá Szilvási István, nukleáris medicina szakorvos, tanszékvezető. A röntgen, a CT, az MRI, a gammakamera, Pet és az izotópos vizsgálatok közül kellene kiválasztani a legmegfelelőbbet, ennek gátja azonban, ha az adott területen nincs megfelelő műszer.

A legfrissebb adatok szerint a röntgengéppark mindössze hat százaléka fiatalabb háromévesnél. A berendezések fele viszont 11 és 20 év közötti, tehát elavultnak tekinthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.