Eisenhower fia is Bush ellen kampányol

Nem kis meglepetést okozott Amerika szerte John Eisenhower, amikor bejelentette; a 2004-es választási kampányban a demokraták elnökjelöltjét támogatja. Az egykori republikánus elnök, Dwight Eisenhower fia e döntésével végleg szakított a családi „hagyományokkal”.

Ottlik Judit
2004. 10. 10. 7:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eisenhower fia egy, a Bush féle külpolitikát élesen kritizáló, 186 volt nagykövetből és politikusból álló csoporthoz csatlakozott a közelmúltban – jelentette a Turkishpress.
A sokakat megdöbbentő döntés hátteréről az ifjabb Eisenhower annyit mondott; nem ért egyet a Bush kormány erőszakos külpolitikájával; több évtizedes, repuklikánus múltjával pedig akkor számolt le végleg, amikor az Egyesült Államok 2003 márciusában lerohanta Irakot.

A 82 esztendős John Eisenhower az Union Leader hírújság által szeptember végén leközölt nyílt levélben jelentette be a demokratákhoz való „átigazolási” szándékát. Véleménye szerint az, hogy édesapja republikánus volt, önmagában nem elég indok arra, hogy neki is ezt a tábort kellene támogatnia egy életen keresztül. Elmondása szerint ötven éven át ezt a pártot támogatta; azonban az iraki háború megváltoztatta a véleményét, s arra az elhatározásra jutott, hogy 2004-ben inkább a demokrata jelöltre, John Kerryre fog szavazni – teszi hozzá a Turkishpress cikkírója.

A Bush-ellenes kampányhoz nevét adó John Eisenhower meggyőződése; a mai republikánus párt már messze nem ugyanaz, mint pár évtizeddel ezelőtt, s nem képes felelősségel kezelni a külpolitikai kérdéseket. Az elnök fia szerint az Egyesült Államok szereptévesztésben van, amikor azt hiszi, hogy a világ egyik vezető nagyhatalmaként békés irányítás és konszenzuskeresés helyett más országokat egész egyszerűen semmibe vehet és a földbe döngölhet.

Az immár Eisenhower fiával is kibővült, többségében demokrata exdiplomatákból és politikusokból álló csoport hangsúlyozza, tagjaik közül szinte mindenki egyaránt hűségesen szolgált mind demokrata, mind republikánus kormányok alatt. E befolyásos csoportosulás tagja többek között Walter Mondale; a Jimmy Carter kormány egykori alelnöke is.

Neves expolitikusok és egykori diplomaták kampányokban való szerepeltetése nem egyedülálló az amerikai választások történetében. Az mindenestre figyelemre méltó, hogy a mostani elnökválasztási kampány során mintegy négyszer annyi diplomata sorakozott föl a demokrata Kerry mögé; mint ahányan annak idején Al Gore-t támogatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.