Gondban az amerikai űrkutatás?

Az amerikai űrprogram csak úgy érhet el igazi sikereket a jövőben, ha a magánszféra részvétele jelentősen növekszik. Az amerikai űrkutatás csak ezáltal léphet ki a „NASA-paralízisből” – Dov S. Zakheim, egykori magas rangú tisztviselő szerint olyannyira problémás az USA és Franciaország viszonya, hogy már nem lehet szövetségről beszélni.

Simon Zoltán
2004. 10. 11. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New Atlantis

Az amerikai űrprogram csak úgy érhet el igazi sikereket a jövőben, ha a magánszféra részvétele jelentősen növekszik, írja Rand Simberg (aki egyébként az űrkutatásban dolgozik mérnökként és tanácsadóként) egy több mint 20 oldalas esszében a New Atlantis-ben. Simberg szerint a kevés indítás az oka, hogy magasak a különböző űrjárművek indítási költségei, amelyek csökkenhetnének, ha több indítás történne évenként. Ahogy a szerző fogalmaz, ha a nagy légitársaságok is csak évente néhány repülőjáratot indítanának, a jegyek ára hihetetlenül magasra emelkedne. Minél több indítás történik, annál gazdaságosabbá válik a program.

Simberg arra is rámutat, hogy mivel az amerikai kormány űrprogramjában részt vevő alvállalkozóknak a kormány mindenképpen megtéríti a költségeiket, plusz még bizonyos százaléknyi profitot is ad nekik, így semmi érdeke nem fűződik a cégeknek ahhoz, hogy gazdaságosan kivitelezzék a programjaikat. Ez arra az időre nyúlik vissza, írja Simberg, amikor a hidegháború alatt a pénz nem volt akadály a kormány számára, hiszen a szovjetek elleni verseny létkérdés volt. A szerző szerint a NASA-nak és a Bush adminisztrációnak mindenképpen támogatnia és biztatnia kellene a magánszektor részvételét, mert az amerikai űrkutatás csak így léphet ki abból, amit ő „NASA-paralízisnek” nevez.

Foreign Policy Research Institute

Amerika viszonya olyannyira problematikus jelenleg Franciaországgal, hogy számos, az amerikaiak véleményformálásában kulcsfontosságú szereplő már nem is tekinti Franciaországot szövetségesnek, mondta a Foreign Policy Research Institute-nál tartott beszédében Dov S. Zakheim, aki magas rangú tisztviselő volt Donald Rumsfeld Pentagonjában 2001–2004 között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.