Invázió

A fő célt már elérte a futballszövetség Lothar Matthäus szerződtetésével, mindenki a volt futballklasszissal foglalkozik, senkit sem érdekel, mit tesznek, tesznek-e valamit egyáltalán a dr. Bozóky vezette szervezet hozzáértői a magyar futballért.

Malonyai Péter
2004. 10. 21. 10:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láthatóan Matthäus diktál, ha minden jól megy, a stábja lassan egy az egyben alkalmas lesz arra, hogy akár a Nationalelf élére álljon. A nyelvtudás alapján mindenképpen.

Németországból jött a pályaedző, Ausztriából az orvos, s most esély van arra, hogy kapusedzőt is otthonról hozzon Lothar Matthäus, szó van ugyanis arról, hogy érkezik Sepp Maier. Felejtsük most el, hogy az egykori legendás Bayern-kapus azért lehet (esetleg) a miénk, mert a német csapatfőnök, Jürgen Klinsmann nem tart rá igényt, Matthäus pedig – Détári Lajos hitelt érdemlő véleménye szerint – egyből lép, ha bosszanthatja őt, maradjunk a lényegnél. A lényeg pedig az, hogyha létezik olyan poszt a magyar futballban, ami exportképes, akkor a kapusoké bizonyosan az. Király Gábor megjárta a Bundesligát, most Angliában véd, Babos Gábort istenítik Hollandiában, Sáfár Szabolcs Ausztriában honos, a Fradiban védő Szűcs Lajos egykoron Kaiserslauternben valcolt, Vezér Ádámért Cipruson rajonganak, aztán ide kívánkozik még a múltból Petry Zsolt, Brockhauser István, Szendrei József – hogy csak azokat említsem, akik elsőre az eszembe jutnak.

A nevek arról tanúskodnak, hogy a kapusok képzésében ott kell lennünk az európai sor elején, minek tehát az import, mégha ingyen is, s úgy is, hogy azért a jelenlegi kapusedző, Disztl Péter pozíciója nem inogna meg. Mert Matthäus ezt mondja, meg azt is, hogy Maier nem kérne pénzt. Ez szép dolog, viszont forogna a neve, ami nyilván nem haszontalan neki, mint ahogy Martthäusnak is ezért jó alapvetően a magyar kapitányi állás. De, ez mellékszál, fontosabb, hogy az uniós tagsággal, meg a globalizációval járó nagy munkavállalkási kavargásban is illene megőrizni a valódi értékeinket.

A magyar kapusképzés egyértelműen az.

Olyannyira, hogy nálam okosabb lépés lenne, ha a németek vinnének tőlünk kapusedzőt, és nem megfordítva. Meggyőződésem, hogy egy-egy edző hitelét elsősorban az erősíti meg, mennyire ragaszkodnak hozzá a játékosok. Eszerint például Kakas László a szakmája legnagyobbja, megszámolhatatlanul sok kapusnyilatkozatot olvastam az elmúlt évtizedben arról, mennyire képzett a képzésben. De, említhetném Tamás Gyula, Veréb György, vagy éppen Hajdu Lajos nevét is, ők se akárkik a szakmában.

Készséggel elismerem, hogy minden vezető szíve joga, hogy azokkal dolgozzon, akikben a legjobban bízik, így aztán nem lep meg túlságosan, hogy Matthäus kapitány hozza a csókosait, szépen, sorban. A gondom csak az, hogy a főnökei nem állnak a sarkukra akkor, amikor olyan posztra kíván importálni, amelyen enyhén szólva is gazdagok vagyunk. A kapusedzőé ilyen nálunk, és szerintem az orvosé is, de ezt hagyjuk, napjaink sportelitjében talán a leginkább bizalmi kérdés, hogy ki gyógyít az öltözőben.

Minden tiszteletem Matthäusé, és a német futballé, de nem minden arany, ami onnan jön. Én azt tartanám ideálisnak, ha a két fél (magyar, német) értékei közösen hatnának a magyar futballban, s nem a szakmai szervilizmus ülne tort a válogatott ürügyén. Elvégre Matthäus eddig csak futballistaként bizonyított, igaz a pályán akkora klasszis volt, hogy a játékosmúltja ahhoz is elegendő, hogy edzőként tekintsenek rá megváltóként.

Az ember pedig olyan, hogy az ilyesmivel vagy él, vagy visszaél.
Kvalitás kérdése az egész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.