Kiugró Fidesz-előny
A választások óta szeptemberben volt a legmagasabb a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben: a Szövetség az összes megkérdezett körében 11, a biztos szavazó pártot választók körében pedig 20 százalékponttal vezet az MSZP elõtt – derül ki a Századvég és a TÁRKI közös kutatásából. Az MSZP támogatottsága 23, a Fideszé 34 százalékpont volt szeptemberben. Augusztushoz képest az MSZP támogatottsága nem változott, míg a Fideszé 2 ponttal növekedett. A pártválasztók és a biztos szavazó pártválasztók körében ennél is jelentősebb, 17, illetve 20 százalékpontos a Fidesz előnye.
Az SZDSZ támogatottsága minden kategóriában elérte vagy meghaladja az 5 százalékos parlamenti küszöbértéket. A pártot választóknál 7, a biztos szavazóknál 8 százalékponton állt szeptemberben a koalíció kisebbik pártja. Az SZDSZ-en kívül viszont semelyik egyéb kis párt nem érte el a bejutási határértéket.
A két nagy párt győzelmi esélyeinek megítélése nem változott: a kérdésre választ adók közel nyolcvan százaléka szerint a Fidesz nyerne egy most rendezendő parlamenti választást, míg az MSZP győzelmére a válaszadóknak csak mindössze 18 százaléka tippelt. A Fidesz szavazótáborának 90 százaléka bízik saját pártja győzelmében, 1 százalékuk szerint az MSZP nyerne, 6 százalékuk pedig bizonytalan. Az MSZP-szavazóinak 43 százaléka bízik saját a szocialisták győzelmében, a Fidesz győzelmét az MSZP-szavazók 37 százaléka valószínűsíti, 19 százalék bizonytalan.
A stratégiai választói csoportok pártpreferenciáit tekintve immár második hónapja regisztrálható a Fidesz előnye a legjelentősebb létszámú, 45-60 év közötti választói csoportban, és ezzel a Fidesz a gyakorlatilag a választókorúak összes korcsoportjában átvette a vezetést – állapítja meg a kutató.
Romlott a Medgyessy-kormány megítélése
Az időközben lemondott Medgyessy-kormány választói megítélése az előző hónapokhoz hasonlóan mélyen a negatív tartományban, mínusz 22 ponton állt szeptemberben – az előző hónaphoz képest 1 pontot romlott. A válaszadók 64 százaléka negatívnak ítéli a kormány működését. Az MSZP-szavazók és a válaszmegtagadók körében kis mértékben javult a kormány megítélése, míg a bizonytalan pártpreferenciájú választók csoportjában drasztikus mértékben, 11 indexponttal romlott.
Az előző hónaphoz képest romlott az ellenzék választói megítélése is. A válaszadók 62 százaléka ítéli inkább negatívan az ellenzék tevékenységét. A Fidesz-szavazók körében 10, a bizonytalanok körében pedig 11 ponttal romlott az ellenzék tevékenységének megítélése. Ez a változás azzal függhet össze, hogy jelentős ellenzéki választói csoportok a Medgyessy Péter lemondásával kialakult helyzet megoldását új választások kiírásával tartották megoldandónak, ám ez az elképzelés nem jelent meg a Fidesz választók felé irányuló kommunikációjában.
Romlott Dávid népszerűsége
Mádl Ferenc köztársasági elnök az elérhető 100 pontból 62 indexponttal stabilan vezeti immár több mint egy esztendeje a rokonszenv-listát. Őt Dávid Ibolya MDF-elnök követi, akinél 1 pontos csökkenést mutat a felvétel. Az elmúlt negyedév legnagyobb vesztese Demszky Gábor, aki az utolsó mérés óta 7 pontot veszített rokonszenv-indexéből, és jelenleg a 17. helyen áll.
Csökkent Medgyessy Péter és Kovács László népszerűsége is: a lemondott Medgyessy indexe 5, Kovács Lászlóé 6 indexponttal csökkent. 5 ponttal csökkent Herényi rokonszenv-indexe is. Orbán Viktor, Pokorni Zoltán, Áder János és Kövér László esetében a hibahatáron jóval belül eső, 1-2 indexpontnyi negatív irányú elmozdulást regisztráltak. Orbán Viktor pártelnök továbbra is a rokonszenv-rangsor negyedik helyén áll 51 pontos indexértékkel.
(Századvég Politikai Elemzések Központja/HírTV)

Így gyalázta és fenyegette a Magyar Péter-közeli "slepp" a sztárénekesnőt