Óriási tárolókapacitás

Minek használjunk bináris kódot, mikor számrendszertől függően akár többszáz különböző számjegy állhat rendelkezésünkre? Erre az egyszerű ötletre alapozva brit fizikusok olyan videólemezt fejlesztettek ki, amely minden eddigi eszköz tárolókapacitását felülmúlja.

MNO
2004. 10. 02. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagyságredeket szemlélteti, hogy egy MODS (=Multiplexed Optical Data Storage, Többszintű Optikai Adat Tárolás) lemezre könnyedén felvehető a népszerű Simpson család 350 része, és még a Magyar Népmesék epizódjainak is marad hely. A lemez kétoldalas változatán akár 472 órányi felvétel is tárolható, ami egy terabájtnyi, azaz 1000 gigabájtnyi adatnak felel meg.

Ehhez képest a DVD-lemezek kapacitása elhanyagolható, mondja Török Péter, az Imperial College Londonban alakult tudóscsapat vezetője. Egy kétoldalas, duplarétegű DVD még 20 gigabájtot sem képes tárolni. A MODS még a jelenleg legfejlettebbnek tekintett, és hamarosan kereskedelmi forgalomba kerülő BlueRay-lemezek kapacitását is tízszeresen felülmúlja.

A DVD-k és kompakt lemezek az információt barázdák formájában tárolják, a lemez minden pontja vagy „ároknak” vagy „töltésnek” minősül. A lemezről visszaverődő lézersugár a kétféle elem határán különböző mintázatokat kap, ez a mintázat fordítódik azután hang vagy képi jellegű információvá.

Ez egy egyszerű bináris, azaz kettes számrendszerre alapuló kód, melynek erőssége a gyengéje is, hiszen a rendszer meghatározza, milyen mennyiségű információ tárolható egy-egy lemezen. Még különböző optikai trükkök alkalmazása mellett se fér el több, mint 25 gigabájtnyi adat egy rétegben (a már emített Blueray technológiában rövidebb hullámhosszú lézerfényt használnak).

Török Péter csapata úgy döntött, hogy kibővítik a lemez „szókincsét”. Az új technikával készült barázdák esetében az “árok” 332 különböző szögben mélyíthető a lemezbe, azaz 332 különböző “számjeggyel” dolgozhatunk, kettő helyett.
A probléma egyelőre az, hogy a lemezeket nem lehet elég gyorsan leolvasni ahhoz, hogy élvezhető videóminőséget nyerjenek, „nincs meg a lejátszó, amibe bedugjuk a lemezt aztán megnézzük a Charlie angyalait”, ahogy Török megfogalmazta.

A kutató szerint a MODS lemezek valamikor 2010. és 2015. kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. A Simpson rajongók mégsem örülhetnek, nem valószínű, hogy kedvenceik összegyűjtött kalandjait egyetlen lemezen megvehetik. „Gondoljanak csak bele”, magyarázza Török „Egy ilyen lemez ára 10000 dollár lenne...” . Valóban, a televíziós és filmes cégek szívesebben árulják termékeiket valamilyen kisebb kiszerelésben.

Az új technológia főleg a hatalmas adatmennyiségekkel dolgozó intézmények, például könyvtárak vagy szoftvercégek adattárolását forradalmasíthatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.