Több bizalom szükséges az intézményfenntartó egyházak részéről; a kormánynak nem célja, hogy tönkretegye az egyházi oktatást – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Gulyás Kálmán egyházügyi államtitkár. Ígérete szerint a költségvetési törvényjavaslatról szóló egyeztető tárgyalások e héten folytatódnak. Mindezzel arra reagált a kormánytisztviselő, hogy a múlt csütörtökön Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára bírálta a parlamentnek benyújtott költségvetési javaslatot. A püspök kilátásba helyezte, hogy a katolikus egyház az Alkotmánybíróságnál keres jogorvoslatot, ha a felekezeti intézményekre vonatkozó részt a jelenlegi, az egyenlő bánásmódot és a vatikáni megállapodást sértő formában fogadja el az Országgyűlés. Gulyás Kálmán hangsúlyozta: a törvényjavaslat nem tartalmaz számokat, ezért nem megalapozott az az állítás, hogy 2005-ben húsz százalékkal lesz kevesebb az egyházi iskolák támogatása, mint az önkormányzatiaké. Az államtitkár szerint több egyeztetési forduló lesz még a felekezetekkel. A Magyar Nemzet kérdésére, hogy az egyházak mire alapozzák aggodalmukat, az államtitkár úgy felelt: az első fordulón lezajlott eszmecserére és arra, hogy a szövegben az is tükröződik, bizonyos pontokon másként történik a támogatás kiszámítása.
Gulyás leszögezte, nem csökken majd az egyházak támogatása, csak a támogatási formák belső arányai változnak meg. Megjegyezte azt is: Juliusz Janusz apostoli nuncius nem hozta szóba a hét végén a pápa hivatalba lépésének 26. évfordulója alkalmából tartott fogadáson a kormány és az egyházak közötti, az intézmények jövő évi finanszírozásával kapcsolatos nézetkülönbséget.
A kormány érvelésével szemben áll a Magyarországi Református Egyház kommunikációs szolgálata által a hét végén kiadott közlemény is. Ebben a felekezet – hangsúlyozottan szociális szempontokra hivatkozva – aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy „a költségvetési tervezet a közoktatási intézmények működését veszélyezteti”.
A reformátusok az óvodák és általános iskolák csökkenő normatív támogatásával összefüggésben felemelik a szavukat a kistelepüléseken élőkért, és hozzáteszik: „A tervezet az egyházi fenntartású iskolákat és még inkább azokat a családokat, ahol a szülők egyházi oktatási intézményekbe íratták gyermeküket, ha lehet, még nehezebb helyzetbe hozza, megsértve a szektorsemleges finanszírozás elvét.”
Magyar Nemzet

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben