Végeladás, nincs maradás

A költségvetés vitájában a Fidesz mindent megtesz, hogy megakadályozza a privatizáció folytatását - mondta Pokorni Zoltán (Fidesz) mai sajtótájékoztatóján. Az alelnök a komrányprogramot snassznak nevezte; mint mondta: lenézése a feladatnak, a közhivatalnak, az embereknek.

Ádám Kata
2004. 10. 01. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végeladás, nincs maradás – jellemezte a jelenlegi hazai helyzetet Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke mai sajtótájékoztatóján, melyen a privatizáció folytatásáról beszélt. Mint fogalmazott: gyakorlatilag minden eladó. – A Szerencsejáték Rt. privatizációs szándékáról ma érkeztek hírek, a Magyar Villamosművek – benne a Paksi Atomerőmű, az energetikai rendszer elosztó hálózata, a villamosenergia szabályozási rendszere – privatizációra előkészített. A 24 Volán-társaság, a Nemzeti Tankönyvkiadó – mind-mind olyan terület, melyről meggyőződésünk, hogy az állami alapfeladatok ellátásához, az ország és a benne élő emberek biztonságához, kiszámítható, nyugodt életéhez nélkülözhetetlenek – hangsúlyozta a fideszes politikus, aki úgy fogalmazott: nem elfogadható és nem hiteles az a „lózung”, amit manapság a szabad demokratáktól átvéve a kormány egyre több tagja szajkóz: hogy az állam rossz gazda, a magánbefektető viszont mindenképpen jobb. – Olyan ez, mintha Orwell a „2 láb rossz, 4 láb jó” alaptételét olvasnánk az Állatfarmban. Ez nem igaz! – szögezte le Pokorni, példaként említve: a Fővárosi Csatornázási Műveket a francia állami tulajdonban lévő csatornázási vállalat vásárolja meg. – Mi a magyarázata annak, hogy a német állam tulajdonában lévő energetikai válalat Magyarországon erőműveket vásárol és elosztó hálózatot akar venni? – tette fel a kérdést az alelnök, aki szerint nem egyszerűen privatizációs bevételről van szó, hanem a mindennapjaink biztonságáról: növeljük-e a kiszolgáltatottságunkat külső szereplőkkel szemben vagy sem.

Pokorni Zoltán kiemelte azt is: hazánkban a magántulajdon részaránya az államival szemben magasabb, mint számos uniós országban, és magasabb, mint az OECD-tagországok átlaga. – Nincs szükség további privatizációra, mert az a kiszámítható életünket fenyegeti – mondta a politikus, aki szerint egyetlen magyarázat lehet csak a privatizációra: a hátralévő másfél évben mindent, ami mozdítható, pénzzé akarnak tenni – nem számolva a kockázatokkal, s azzal, hogy a privatizációs tapasztalatok azt mutatják: a magánosítások után általában áremelkedés, elbocsátások, munkanélküliség, bizonytalanság és kiszolgáltatottság jelenik meg, és sok esetben korrupció is – tette hozzá Pokorni Zoltán. – Mindezt félresöpri a hatalmába befészkelődő kormányzat csak azért, hogy tücsök módjára elhegedülje ezt a pénzt – mondta a politikus, aki kitért az egészségügy privatizációjára is. – Ennek az idológiája úgy hangzik, hogy források bevonására van szükség, mert közpénzből ez nem megy. Ez még rendben is lenne. De aki kicsit is tájékozott e kérdésben, az pontosan tudja: egy magánbefektető nem azért fektet be az egészségügybe, hogy azt elköltsük, hanem azért, mert profitot akar – vagyis hogy a pénzt közvetlenül a rászorultak, vagy közvetve az egészségügyi pénztár számukra kamatostul visszatérítse – magyarázta.

Az oktatás területén megjelenő privatizációval kapcsolatban Pokorni Zoltán elmondta: a kormány többezer kollégiumi férőhelyet kíván létrehozni az állam és a magánbefektetők együttműködésével, az úgynevezett PPP program (köz- és magánszféra partnerség) keretében. – Ma már mindenki előtt világos: ez a legdrágább beruházási modell – ezt még a szocialista képviselők is elismerik – hangsúlyozta a Fidesz alelnöke. – Ennek oka, hogy banki forrásból működik, és nem az állam által olcsóbban elérhető pénzpiacról vesz fel hitelt, mert közbeékelődik egy pénzügyi beruházó, amely 6-7 százalékkal növeli az oktatási beruházásokat. Évente 3 milliárd forinttal növeli a forrásigényt e konstrukció – hangsúlyozta a volt oktatási miniszter, hozzáfűzve: a kormány húsz évre előre el kívánja költeni a rendelkezésre álló oktatási-fejlesztési pénzeket, s az egyetemek, főiskolák minden rendelkezésre álló beruházási lehetőségét. – Gyurcsány Ferenc kifizetetlen számlákat kíván hagyni a jövőre, s közben megengedi, hogy az egyik legnagyobb energiaforrásunkhoz, gyermekeink tudásához magánbefektetők privatizációs szándékkal hozzáférjenek – vélekedett Pokorni Zoltán.

A klasszikus állami szolgáltatások privatizációjával kapcsolatos kormányzati elképzelésekről is beszélt a politikus, elmondva: jogi és gazdasági modelljének kidolgozása jelenleg is folyik a Miniszterelnöki Hivatalban. – A stratégiai fontosságú, mindennapjaink biztonságát szolgáló nagyvállalatok (MVM, Paksi Atomerőmű, Nemzeti Tankönyvkiadó, Volán), illetve az „aranytojást tojó tyúkok”, mint a Szerencsejáték Rt. és a Magyar Posta privatizációja megengedhetetlen – mondta, hozzátéve: az egészségügy és az oktatás privatizálása, illetve a közigazgatás magánszférába való kiszervezése, adatbázisok üzemeltetésének piaci alapon történő megszervezése úgyszintén. – Talán ez a legsúlyosabb, a mindennapjainkat, gyerekeink életét meghatározó módon érintő törekvése annak a programnak, amit Gyurcsány Ferenc jelöltként letett a parlament asztalára – hangsúlyozta a volt oktatási miniszter, aki úgy véli: maga a program általánosságoktól hemzseg. – Ha a valódi érdemi szándékot vizsgáljuk, akkor ez a legfontosabb, és a legelfogadhatatlanabb szándéka ennek a kormánynak. A Fidesz minden eszközt meg fog ragadni, hogy a jövő évi költségvetés vitájában a privatizáció folytatása ellen tegyen, ezt a veszélyt elodázza – jelentette ki a politikus, aki kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: a kormányprogram „snassz”: lenézése a feladatnak, a közhivatalnak, az embereknek.




Pokorni valótlanságokat sulykol – reagált közleményében Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese a Fidesz alelnökének sajtótájékoztatóján elhangzottakra. – A Fidesz számára csak az a magánosítás elfogadható, amit ők hajtanak végre. A nyilatkozat bizonyítja, képtelenek elképzelni, hogy a magyar gazdaság és a magyar társadalom sokkal gyorsabban fejlődhet, ha az állami források mellé a magántőkét is bevonjuk – írja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.