Egyetlen vádlott kapott letöltendő szabadságvesztést első fokon a székesfehérvári maffiaügy büntetőperében. A több évvel ezelőttig visszanyúló ügyben hétfőn hirdetett ítéletet a Pest Megyei Bíróság. A büntetőper ítéletének csak a rendelkező része nyilvános, míg az indoklást és az ügy többi részleteit a bíróság államtitokra való hivatkozással 90 évre titkosította – jelenti a HavariaPress.
A perben összesen 23 embert, köztük ügyészt, ügyészségi nyomozót, ügyvédeket, büntetés-végrehajtási dolgozót és nyolc rendőrt vádolt meg a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal. Az ügyészség két rendőrnek is letöltendő szabadságvesztést indítványozott, ennek ellenére a vádlottak padjára került hatósági személyek mindegyike csupán felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Az elsőrendű vádlottat a bírák államtitoksértésben, hivatali vesztegetésben, illetve hivatali visszaélésben mondták ki bűnösnek, ő ezért 2 év 2 hónap börtönt kapott, és három évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is. A másodrendű vádlott, egy nyugállományú rendőr alezredes bűnpártolás, államtitoksértés és hivatali vesztegetés miatt két év börtönt és százezer forint pénz-mellékbüntetést kapott, 4 év próbaidőre felfüggesztve.
Polt Péter legfőbb ügyész és Orbán Péter országos rendőrfőkapitány még 2001. június 19-én jelentette be, hogy több embert őrizetbe vettek a székesfehérvári bűnüldöző szervek tagjai közül. Mint akkor kiemelték: először fordult elő, hogy szervezett bűnözői csoportok behatolását fedezték fel az igazságszolgáltatásba. Az ügyészség szerint a rendőrök pénzért adtak felvilágosítást bűnözőknek nyomozások állásáról, nyomozati cselekményekről, illetve kisebb ügyeket el is simítottak. A vádirat szerint a vádlottak többek között információt szivárogtattak ki a fehérvári kézigránátos támadások ügyében indított nyomozásról is.
Bárándy: törvénysértő volt a sajtó kizárása
Tiltakozik a sajtó ítéletindoklásról való kizárása miatt Bárándy György, aki az egyik vádlottat képviselte a székesfehérvári maffiaperben – tudta meg a HavariaPress. Az ismert ügyvéd szerint törvénysértő, hogy a maffiaperben kizárták a sajtót az ítélet indoklásáról. A törvény szerint az ítélethirdetés nyilvános, tehát nemcsak a rendelkező résznek, hanem az indokolásnak is annak kell lennie. Az indoklást és az ügy többi részletét a bíróság államtitokra való hivatkozással 90 évre titkosította. Bárándy az ügyben a tizennegyed rendű vádlottat védte.
Több mint százezer fiatal sorsa dől el ma este
