Fogy az MSZP szavazótábora

Nem létezik Gyurcsány Ferenc „reményeffektusa” – derül ki a Kontroll Csoport közvélemény-kutató cégek eredményeit összehasonlító elemzéséből. Megállapították: az MSZP aktív szavazóbázisa majdnem másfél éve folyamatosan csökken, és ezen az új miniszterelnök személye és kommunikációs offenzívája sem változtatott.

Magyar Nemzet
2005. 01. 26. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A néhány nappal ezelőtt napvilágot látott Medián-felmérés adatai ismét nyíló népszerűségi ollót jeleznek a két legnagyobb parlamenti párt között. A közvélemény-kutató mérései szerint a Fideszre jelenleg a biztos szavazó pártválasztók 46, az MSZP-re pedig 35 százaléka voksolna.

Ha hihetünk a kutatásnak, a két politikai erő közötti különbség ismét tíz százalék fölé emelkedett. Történt mindez a kormány több hónapos kommunikációs offenzívája ellenére, az ellenzék pedig – különösen a Fidesz – a médiában fokozatosan háttérbe szorult. A helyzet furcsasága, hogy más közvélemény-kutatók ellenkező prognózisokat adnak: az olló záródásáról, a már teljesen felzárkózott MSZP-ről ír. Látszólag a több hónapos trendek is az MSZP előretörését mutatják.

A kutatócégek többsége két adatot közöl a pártpreferenciák változásával kapcsolatban – olvasható az elemzésben. Az egyik a pártok támogatottsága a teljes népesség körében. A szimpatizánsok csoportja azonban jelentős arányban tartalmaz olyan választókat, akik komolyabb elköteleződés nélkül választanak pártot az adott pillanatban, valós helyzetben azonban lehet, hogy nem is voksolnának. E probléma kiküszöbölésére használják a biztos szavazó pártválasztók fogalmát. Egyedül a Gallup hozza nyilvánosságra a legfontosabb kutatási információt: hány százaléknyi elkötelezett szavazója van egy-egy pártnak a teljes lakosság körében. Ha ezen adatok trendvonalát követjük, kiderül: az MSZP aktív bázisa 2003 augusztusa óta folyamatosan csökken – írják a kutatók. Medgyessy Péter első évének végén a felnőtt népesség 20 százaléka volt kész a pártra voksolni, 2004 decemberében pedig már csak 14 százaléka. A két pont között folyamatos, trendvonalszerű csökkenés figyelhető meg, melyen Gyurcsány Ferenc megjelenése semmit sem változtatott.

A kutatók szerint a Fidesz az utóbbi 4 hónapban több szimpatizánst veszített, mint ebben az időszakban az egyébként is mélyponton mozgó MSZP, így a két szám viszonyában az utóbbi helyzete látszólag javul. Gyurcsány megjelenésének legmarkánsabb folyamata a választók politika iránti bizalmának csökkenése, amelyet minden jelentősebb kutatócég megállapított. A kormányfő kommunikációs offenzívája kétélű kardnak bizonyul: miközben el akarja bizonytalanítani ellenfele szimpatizánsait, saját aktív szavazóinak számát is csökkenti. Nem létezik Gyurcsány „reményeffektusa”, vagy egyelőre nem több pszichológiai délibábnál, amely nem vált valós cselekvési, azaz szavazási hajlandósággá a baloldali szimpatizánsok körében – foglalják össze elemzésüket a Kontroll Csoport kutatói.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.