Gyurcsány megnevezte a monetáris tanács új tagjait

Neményi Juditot, Bánfi Tamást, Csáky Csabát és Bihari Pétert nevezte meg Gyurcsány Ferenc a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának négy új tagjelöltjeként. A jegybanktörvény tavaly decemberben elfogadott módosítása szerint a monetáris tanácsba a jelenlegi 9 tag mellé további négyet delegálhat a miniszterelnök.

MNO-összeállítás
2005. 01. 31. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neményi Juditot, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársát, Bánfi Tamást, a Budapesti Corvinus Egyetem pénzügy tanszékének vezetőjét, valamint Csáky Csabát és Bihari Pétert nevezte meg Gyurcsány Ferenc a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának négy új tagjelöltjeként.

A jegybanktörvény tavaly decemberben elfogadott módosítása szerint a monetáris tanácsba a jelenlegi 9 tag mellé további négyet delegálhat a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc hétfőn egyeztetett a jelöltekről a Magyar Nemzeti Bank elnökével.

Járai Zsigmond ugyanakkor közölte, hogy nem ért egyet a Monetáris Tanács új tagjainak jelölésével. Úgy fogalmaz: nem nevezhető véleménykikérésnek az az eljárás, amelyben az MNB elnökét egy órával a nyilvános bejelentés előtt, véleményét figyelmen kívül hagyva, tájékoztatja a miniszterelnök a jelöltek személyéről.

Hozzátette: „Magyarországon a rendszerváltás óta egyszer sem fordult elő, hogy a miniszterelnök olyan tagok kinevezését kezdeményezte, akik személyével a jegybank elnöke nem értett egyet. A mostani jelöltek között több ilyen is előfordul.”

Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője Gyurcsány Ferenc bejelentésére reagálva elmondta: sajnálják, hogy két hónapos keresés után a kormányfő „mérsékelt sikert ért el” a jelöltekkel. Hozzáfűzte: véleménye szerint a négy jelölt közül csak egy van, aki szakmai és emberi oldalról segíteni tudná a Monetáris Tanács működését.

A jelenlegi tagok: Járai Zsigmond az MNB elnöke, Adamecz Péter, Auth Henrik, Szapáry György az MNB alelnökei, valamint Bihari Vilmos, Hardy Ilona, Kádár Béla, Kopits György és Oblath Gábor.

A kormányfő hétfőn három órakor jelentette be személyi javaslatait. A korábban megszellőztetett névsorhoz képest meglepetést jelent két szakember személye, hiszen Neményi és Bánfi nevét korábban valószínűsítették.

A jegybanktörvény tavaly decemberben elfogadott módosítása szerint a monetáris tanácsba a jelenlegi 9 tag mellé további négyet delegálhat a miniszterelnök.

Gyurcsány a sajtótájékoztatón beszélt még a magyar gazdaság elmúlt időszakbeli kedvező folyamatairól, így az alacsony inflációról, a növekvő foglalkoztatásról, az erős forintról, a gyorsuló ipari termelésről és a növekvő külkereskedelemről.

Neményi Judit, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa a jelölést követően annak a vélekedésének adott hangot, miszerint „a módosított jegybanktörvény nem sérti az MNB függetlenségét, nagy megtiszteltetésnek vettem a felkérést. A monetáris tanács tagjaként arra törekszem majd, hogy szakszerűbben és felelősségteljesebben születhessenek a jegybanki döntések”.

Tovább gyengül a forint?

Nagyobb mértékű kamatvágásokra, s így gyengülő forintra számítanak a londoni elemzők a kibővülő monetáris tanács működése révén. Úgy vélik, hogy ennek köszönhetően kénytelen lesz a jegybank később ismét alapkamatot emelni. A hazai elemzők ugyanakkor nem számítanak drasztikus változásra.

Kormánypárti politikusok úgy gondolják, a jegybankot függetlenné kell tenni a saját elnökétől.

– A jegybanknak a kormányzattól és a politikai szférától kell függetlennek lennie – mutatott rá egy korábbi nyilatkozatában Járai Zsigmond. Az MNB elnöke nem támogatja a monetáris tanács átalakítását. Mint azt Járai is kifejtette, több uniós országban megpróbálták módosítani a jegybanktörvényt, de ezeket a próbálkozásokat visszaverte az Európai Központi Bank.

Az Európai Bizottság 2004 októberi jelentése a monetáris tanács tervezett átalakítása kapcsán kifogásolta, hogy Magyarországon politikai befolyás korlátozza a jegybanki függetlenséget. Az unió kormányának tekintett testület szerint e lépések következtében az euró bevezetésének egyik fontos követelménye is csorbát szenved.

Mint ismeretes: Mádl Ferenc köztársasági elnök 2004 novemberében megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a jegybanktörvény módosítását. A köztársasági elnök akkor jelezte: álláspontja szerint a törvény ellentétes a hivatalosan deklarált céljával.

Ennek ellenére 2004. december 14-én az Országgyűlés 192 igen – 154 nem mellett – elfogadta a Mádl Ferenc által megfontolásra visszaküldött törvénymódosító javaslatot. A döntés értelmében a törvény az esetleges alkotmánybírósági beadvány ellenére is hatályba fog lépni. Mádl Ferenc köztársasági elnöknek a második szavazás után már nincs módja a törvény aláírását elutasítania.

Forrás: Tőzsdefórum, e-Borker, Világgazdaság, MNO

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.