Lakásvásárlás: rosszul jár a vevő

Az elmúlt két évben egy 45 négyzetméteres lakás – pusztán a kormány beavatkozása miatt – a vevőnek 25 százalékkal kerül többe. Ugyanakkor az állam bevétele (ugyanazon lakás után) 18 százalékkal lett több, miközben alig felét költi csak rá támogatásként – állítja a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége. Úgy tűnik, hogy minél nagyobb a lakás, fajlagosan annál több bevételt kasszíroz utána az állam.

MNO
2005. 01. 26. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az állam a február elsején induló Fészekrakó programot viszi be a köztudatba, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége egy másik anyagot lobogtat. Ebben nem kevesebbet állítanak, mint hogy az elmúlt két évben egy 45 négyzetméteres lakás – pusztán a kormány beavatkozása miatt – a vevőnek 25 százalékkal kerül többe. Ugyanakkor az állam bevétele (ugyanazon lakás után) 18 százalékkal lett több, miközben alig felét költi csak rá támogatásként – írja a Magyar Hírlap.

Az természetes, hogy a lakásépítő gördülékeny piacot akar, ahol a termékét gyorsan és jó áron tudja eladni. A vevő szintén gyorsan és olcsón akarna vásárolni, de nincs elég pénze. Ilyenkor lép be a termelő és a vevő közé az állam, hogy élénkítsen valamennyit a keresleten. Miután ez pénzzel történik, annyi pénze soha nem lesz az államnak, amennyit a lakni szándékozók és a lakásépítők szeretnének. Innen ered az állam konfliktusa a másik két féllel.

A Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége (Malosz) szakértőkkel készíttetett tanulmánya azt vizsgálja, hogy tipikus méretű lakások és szintén tipikusnak tekinthető vásárlók találkozása milyen pénzügyi kihatással járt 2003-ban és jár most, 2005-ben. Számba vették a telekáfa bevezetését, a 15 millió forintnál drágább lakás illetékkötelezettségét, a személyi jövedelemadó-kedvezmény szűk korlátok közé szorítását, az áfa-visszatérítés megszüntetését, valamint a szocpol kedvezmény megemelését és a hitelek kamattámogatását.

A példa kedvéért vegyünk egy 45 négyzetméteres, másfél szobás új lakást, amelyet egygyermekes szülők vásároltak meg 2003-ban 14 millió forintért. Ugyanez a lakás az idén egymillió forinttal többe (15 millióba) kerül, mivel a 14 milliós vételárból a négymilliót érő telket 25 százalék áfa terheli. Amíg 2003-ban tíz év alatt 2,4 millió forint személyi jövedelemadó-kedvezmény járt, addig a tanulmány készítői ezt – a megváltozott szabályok miatt – nullának veszik. Igaz, hogy a szocpol kedvezmény ötszázezerről kilencszázezer forintra emelkedett, de ez éppen egyenlő a megszüntetett áfa-visszatérítési támogatással. Ha mindezeket a tételeket összegezzük, akkor 3,4 millió forinttal kevesebb állami támogatást kap az idei vásárló, mint kapott az, aki egy ugyanilyen lakást 2003 decemberében vásárolt.

Ugyanakkor az állam bevételei emelkedtek a két év során, mégpedig 5,6 millióról 6,6 millió forintra. Ez úgy jön ki, hogy a tanulmány készítői a lakás árában foglalt áfa felett további 15 százalék (összesen tehát negyven százalék) állami bevételt valószínűsítettek az eladott lakás árából. (Ez magába foglalja az építők béreinek közterheit és még számos tételt.) A kiadási oldalon viszont kisebb terhet vállal az állam, így végső soron két év múltán 3,5 millió forintos pozitív szaldóval jön ki ugyanazon lakásból.

Úgy tűnik, hogy minél nagyobb a lakás, fajlagosan annál több bevételt kasszíroz utána az állam.

Forrás: magyarhirlap.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.