Magyarország jelentős mértékű pozitív szaldóval zárta a 2004-es évet: 50 milliárd forinttal többet kaptunk az Európai Uniótól, mint amennyit befizettünk, bár 80-90 milliárdos többletre számítottunk – nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Baráth Etele, az európai integrációs ügyek koordinációjáért felelős tárca nélküli miniszter.
December végéig az operatív programokra 15-16 ezer pályázat érkezett be az irányító hatóságokhoz, ebből 4500-5000 nyert támogatást összesen 270 milliárd forint összegben, amelynek nagy része (205 milliárd forint) uniós támogatás. Összesen 58 milliárd forintnyi támogatásról született szerződés, de ebből csak ötmilliárdot fizettek ki január 4-ig. A 2004-es magyar költségvetési törvényben az operatív programok kifizetései több mint 83 milliárd forintot tettek ki, ebből viszont csak 5 milliárdot fizettek ki, a többi nagyjából 80 maradványként „tovább gördül” 2005-re. Baráth szerint az alacsony kifizetés oka az, hogy lassan indult be a pályáztatási rendszer, és hogy a szerződések általában több évre szólnak – a 2004-ben aláírt szerződések által biztosított pénzösszeget a beruházás végéig folyamatosan egyenlítik ki.
Magyarország nettó befizetője az Európai Uniónak 2004-ben – nyilatkozta a Magyar Nemzet Online-nak Nógrádi Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője. Hozzátette: az 50 milliárd forintos többletet csak az adatok kozmetikázásával számolhatták ki, amivel a kormány olyan sokszor élt az utóbbi időben. A tényleges kifizetések összegéhez hozzáadták az előcsatlakozási, illetve a Phare-pályázatokra kifizetett támogatások összegeit is, így jött ki a pozitív szaldó az EU-val szemben. Nógrádi Zoltán elmondta, hogy Baráth Etele maga sem tudja a befizetés pontos összegét, mivel néhány nappal ezelőtt még 105 milliárd forintos befizetésről beszélt, míg csütörtökön a pénzügyminisztérium egy 133 milliárd forintos összegről szóló dokumentumot juttatott el a fideszes politikushoz.
Kijev megint megúszta egy ejnye-bejnyével
