A vállalkozások számára inkább közepes, mintsem jó év volt 2004 – mondta Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ellentmondásosnak nevezte a tavalyi évet, amikor a kedvezőtlen változások a pénzügypolitikától származtak, a kedvező fejleményeket a reálgazdaság teremtette meg. A vállalkozók pozícióit jelentősen rontották az „intézkedési csomagok”, amelyek keretében nem a működési kiadásokat, hanem a beruházásokat fogták vissza. Parragh arra biztatta a kormányzatot, kezdeményezzen tényleges reformokat.
A kamara szerint 2004-ben 100, 2005-ben 35-45 milliárd forinttal nőtt és nő a vállalkozások nettó terhelése. Komoly probléma, hogy igen nehéz ténylegesen hozzájutni a pályázati pénzekhez, egyebek közt „a túlbuzgó bürokrácia” miatt. Az állam nem tartja be a maga által hozott szabályokat azzal, hogy „durván beavatkoznak a reálgazdaságba” – szögezte le. Példaként az áfa-visszatérítés lassítását, a pályázati pénzekkel kapcsolatos visszásságokat említette, és hogy a költségvetés fizeti ki a leglassabban a megrendelt szolgáltatásokat, beruházásokat.
Az államháztartási folyamatokban összességében lassú változás következett be, „vélhetően elértük a völgy alját” – mondta. Megkezdődött a pénzügyi egyensúly helyretétele, a növekedés szerkezete kedvezőbb. Ám az államháztartás és a folyó fizetési mérleg hiánya továbbra is magas. Különösen veszélyes, hogy 2006 választási év, ha a kormány „a gazdasági populizmus” jegyében szavazatvásárló intézkedéseket hoz, az középtávon beláthatatlan károkkal járhat.
Miklóssy György, az MKIK alelnöke arról beszélt, hogy Magyarország továbbra is vonzó befektetési célpont a külföldi tőke számára. Fontos a jelentős ütemben fejlődő, EU-n kívüli exportpiacok megtalálása is.
Durva átkot kellene megtörnie az olimpiai bajnokkal szemben a magyar válogatottnak
