Hiába képzettebbek az európai nők, még mindig kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Uniós átlagban jelenleg is 15 százalékos az átlagbérek közötti különbség – derül ki az Európai Bizottságnak a foglalkoztatási helyzetet elemző jelentéséből.
Ez a kép ráadásul nem is mutat különösebb javulást 1997 óta, s a tavalyi bővítés sem hozott változást. Magyarországon a különbség még ennél is nagyobb, 20 százalékos – de nálunk a korábbi évekhez viszonyítva csökkent az eltérés, ellentétben például a belgákkal, a spanyolokkal és a franciákkal, ahol 2001 óta növekedést mértek. (Mindezt úgy, hogy Franciaország – Lettország mellett – az egyedüli tagállam, amelyben célkitűzést fogadtak el a különbség kiegyenlítésére.)
Hasonló a foglalkoztatási helyzet is: uniós átlagban 16 százalékos a különbség – ismét csak a férfiak javára –, amely azonban a görögöknél, az olaszoknál és Máltán a 25 százalékot is meghaladja. Magyarország sincs jó helyzetben: míg a férfiak 63,7 százalékának van állása, a nőknél ez az arány alig haladta meg az 50 százalékot.
Némi vigaszt jelenthet a nők számára, hogy a körülmények némi javulást mutattak az elmúlt években: a foglalkoztatás bővülésének majdnem kétharmada „női” állás volt az EU-ban. Ezzel együtt a foglalkoztatás nemek közötti eltérése a 2001-es 16,3 százalékról csupán 15,8 százalékra csökkent.
Az Európai Bizottság szerint örvendetes, hogy egyre többen kerülnek vezető pozícióba. Igaz, még mindig jóval kevesebben vannak itt is a nők: a DIW német gazdaságkutató nemrégiben megjelent felmérése azt mutatja, az Európai Gazdasági Térség országaiban a legnagyobb cégek felső vezetői között átlagosan csupán 10 százalék a nők aránya.
Ugyanakkor az unió régióinak kétharmadában a férfiaknál több nő van munka nélkül. 2004-ben a nők 10 százaléka volt állástalan, a hosszú távú munkanélküliség pedig elérte a 4,5 százalékot. A férfiak esetében ez az arány 8,3, illetve 3,6 százalék volt.
Forrás: Világgazdaság
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
