Kibővített ügynöklista

Több tucat névvel bővítette ügynöklistáját a Political Capital. Ezúttal az ügynöki aktivitás és felelősség szerint kategorizálták a névsort, amire felkerültek a tartótisztek és a megrendelők is. Lekerült viszont Fazakas Szabolcs, a Horn-kormány minisztere, Járai Zsigmond MNB-elnök és Szalay Gábor (SZDSZ) neve, mert a történészek szerint nem minősülnek ügynöknek.

MNO-összeállítás
2005. 02. 14. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tucat névvel kibővítette ügynöklistáját a Politikal Capital politikai kutatóintézet, ezúttal több különböző kategória szerint osztályozva a lista szereplőit (ahogy a szerzők írják: az eddigi kiszivárgott információkat egy történészi listával váltva fel). A kutatóintézet oldalán a névsor mellé csatolt rövid írás szerint erre az ügynökök és a megrendelők szerepe és felelőssége közötti különbségek érzékeltetése érdekében van szükség. A lista (megtekintéshez kattintson a címre) oldal készítőinek ígérete szerint a 97 nevet továbbra sem tartalmazó oldal folyamatosan bővülni fog.

Emlékezetes: pénteken számoltunk be arról, hogy a kutatóintézet nyilvánosságra hozott egy 19 nevet tartalmazó listát. Az akkori, főleg jogi aggályok miatt igen rövid listára a szerzők által támasztott kritériumok szerint felkerültek azok az újságírók, akikről az átvilágítóbírák megállapították: az ügynöktörvény hatálya alá esnek. Ahogy az MNO akkor is emlékeztetett, az ugyanilyen politikusok egy része akkor, és most is kimaradt az öszesítésből.

Lekerült a listáról három személy: Fazakas Szabolcs, a Horn-kormány volt minisztere, Járai Zsigmond MNB-elnök és Szalay Gábor SZDSZ-es politikus. Az indoklás: jelentéseik minden esetben szűken vett munkájukra, azzal kapcsolatos információkra korlátozódott. A történészek szerint ez nem számít ügynöki tevékenységnek.

A kutatóintézet a kényszerrel beszervezettek, az önként jelentők, a tartótisztek, a titkos és szigorúan titkos állományú tisztek, végül a megrendelők kategóriáit hozták létre. A kényszerrel beszervezetteket további három csoportra osztották: a passzívak, vagy együttműködést megtagadó ügynökök; a közömbös ügynökök; és az aktív ügynökök kategóriájára. Ezt az alapján állapították meg, hogy a kényszerrel beszervezettek a fenyegetés, zsarolás, esetleg verés után aláírhatták a beszervezési nyilatkozatot, de működésük, tevékenységük legalább három mintát követett.

A passzívak a lehető legkevesebbet jelentették, azt is vonakodva, sőt egyesek maguktól abbahagyták a jelentéstételt. Mások rögtön elárulták barátaiknak, hogy beszervezték őket. A közömbös ügynökök közé azokat sorolták, akik végrehajtották a rájuk kirótt feladatokat, de nem tett mást, mint amit elvártak tőle, és tevékenységüket semmilyen rosszindulat sem kísérte. Az aktív ügynökök típusába azok a túlbuzgók tartoztak, akik időnként még ötleteket is adtak tartótisztjüknek.

Az önként jelentők közé kerültek azok, akik a megfigyelést hazafias tevékenységnek tartották. Az ő viszonyuk a helyzethez és felelősségük egészen más, mint a kényszerből jelentőké – így a szerzők. Az összeállítók kiemelik, a tartótisztek felelőssége sokkal nagyobb, ők voltak azok a hivatásosok, akiknek a „munkájához” tartozott a zsarolás, a fenyegetés, akik irányították és instruálták az ügynököket. A politicalcapital.hu szerint felelősség terheli a titkos és szigorúan titkos állományú tiszteket is, akik bár nem „tartottak” ügynököt, mégis részesei voltak a pártállami elnyomásnak. Mindenkinél nagyobb azonban a felelőssége a megrendelőknek – elsősorban a Belügyminisztérium III. Főcsoportfőnökségének vezetőinek –, akik az ügynököket és tartótisztjeiket mozgatták, akik a nyomozásokat és besúgásokat megrendelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.