Közel 30 milliárd forinttal kevesebb egészségügyi járulék és hozzájárulás folyt be tavaly az egészségbiztosítási alap költségvetésébe a tervezettnél. (Összehasonlításként: a gyógyászati segédeszközök múlt évi kasszája 44 milliárd forint volt.) A tendencia az utóbbi 15 évben folyamatos csökkenést mutat – tudta meg a Világgazdaság Kiss Józseftől, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) megbízott főigazgatójától. Így, noha az egészségbiztosítási alap tényleges kiadása lényegesen kevesebb volt a tervezettnél – a deficit több mint 25 milliárddal meghaladta az előirányzottat.
A biztosító kiadásai között a legnagyobb megtakarítást – több mint ötmilliárd forintot – az eredetileg 101,5 milliárdosra tervezett táppénzkasszában érték el. A tervezettnél 3,5 milliárd forinttal kevesebbet fizetett ki az OEP a rokkantnyugdíjakra is, ami az egységes elbírálási szabályok alkalmazásának következménye. A tervezettnél többet kizárólag a gyógyszerek ártámogatására fizetett a biztosító: a 278 milliárdos előirányzat 289 milliárd forint lett. Ám, mint azt az Állami Számvevőszék legutóbbi jelentésében ismét megállapította: a gyógyszerköltségvetést évek óta kiszámíthatóan kisebbre tervezik a szükségesnél.
A bevételek elmaradása az egészségbiztosítási hozzájárulás és a tb-kulcs fokozatos csökkentése mellett annak is következménye, hogy a járulékalap nem nőtt ezzel arányosan. Sokan a minimálbér alapján fizetnek járulékot – jegyzi meg a Világgazdaság.
Sovereignty Protection Office: Pro-Migration Influence Funded Directly from Brussels
