Nem díjazták a Sorstalanságot a Berlinálén

Idén a Roland Emmerich elnökletével vezetett zsűri az U-Carmen eKhayelitsha című dél-afrikai filmnek ítélte oda az Aranymedvét. A Sorstalanság semmilyen elismerést nem kapott, a versenyen kívül indult magyar Dallas Pashamende a művészmozik nemzetközi szövetségének dicséretében részesült.

MNO
2005. 02. 20. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első alkalommal kapta afrikai film a Berlini Filmszemle fődíját, az Aranymedvét, amit az Ezüstmedvékkel együtt az 55. Berlinálé szombat esti ünnepélyes gáláján adtak át a díjazottaknak. A film sikere abszolút meglepetés, az alkotást ugyanis a „futottak még„ kategóriájába sorolták. A Bizet-adaptáció rendezője Mark Dornford-May. A cselekmény a modern Dél-Afrikában játszódik, helyszíne egy feketék lakta gettószerű negyed. A film valamennyi betétdalát a helyi xhosa nyelvjárásban éneklik.

A zsűri nagydíját, az Ezüstmedvét a Kong Que (Peacock) című kínai alkotás kapta, melyben Gu Changwei, a kínai filmgyártás egyik legjelentősebb operatőre debütált rendezőként. A történet központjában három testvér sorsa áll, a cselekmény a hetvenes évek kultúrforradalma után kezdődik és 1984-ig tart.

Sokak számára meglepetést okozott a Sophie Scholl – Die letzten Tage című német film dupla győzelme is: a legjobb színésznőnek járó Ezüstmedvét a 26 éves Julia Jentsch, a legjobb rendező díját Marc Rothemund vehette át. A film az 1943-ban kivégzett náci ellenes Fehér Rózsa csoport egyik alapítójának, a 21 éves Sophie Scholl utolsó napjait ábrázolja. A vasárnapi bemutató után a német sajtó pozitív hangvételű kritikákban méltatta Jentsch alakítását és a filmet. Julia Jentsch előző filmes szerepének – Die fetten Jahre sind vorbei – ugyancsak nagy visszhangja volt Németországban. Ebben az alkotásban a színésznő a Good bye Leninből ismert Daniel Brühl oldalán mutatkozik.

A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat a 19 éves amerikai Lou Taylor Pucci vette át első filmes alakításáért a Thumbsucker című alkotásban. Pucci egy tizenévest alakít, aki képtelen leszokni a hüvelykujjszopásról. Pucci partnere a Berlinálén szintén személyesen megjelent Keanu Reeves.

A legjobb művészi teljesítményért járó díjat Tsai Ming Liang forgatókönyvíró kapta, a legjobb filmzenének járó Ezüstmedvét Alexandre Desplat.

Díjazatlan magyarok

Magyarországot a versenyfilmek kategóriájában Koltai Lajos Kertész Imre regénye alapján készült Sorstalanság című filmje képviselte, és bár a berlini Radio1-ben délben még a Sorstalanságot is az esélyesek között latolgatták, a fesztiválon vegyes kritikai visszhangot keltő film semmilyen díjban nem részesült.

A Panoráma szekcióban vetített Pejó A. Róbert Dallas Pashamende című alkotása a művészmozik nemzetközi szövetségének dicséretében részesült. A film főszereplője, Gryllus Dorka, a fesztivál Shooting Stars programjában vett részt, ahol a holnap sztárjai mutatkoztak be a nemzetközi filmszakmának és sajtónak. Ezúttal Mundruczó Kornél sem kapott díjat, rövidfilmjét, a Rövid ideig tartó csendet a kisfilmes blokkban vetítették, ahol a skót Peter Mackie Burns Milk című filmjét díjazták a keddi kisfilmes díjkiosztón.

Közönségdíjas történet a palesztin öngyilkosjelöltekről

Az 55. Berlinálé közönségdíját a Paradise Now című holland-német-francia koprodukciós alkotás nyerte. Hany Abu-Assad rendező a közel-keleti konfliktus következményeiről szól a filmben: két palesztin öngyilkos merénylő bevetés előtti 24 óráját mutatja be. A nézők szavazatai alapján második helyen végzett a Sophie Scholl – Die letzten Tage, a bronzérmet a Sometimes in April című amerikai-ruandai film kapta. A közönségdíjra a fesztivál teljes ideje alatt szavazhattak a látogatók a mozikban kiosztott cetliken vagy az interneten.

Forrás: Index

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.