Die Presse (diepresse.com)
Az osztrák lap budapesti tudósítója Peter Bognar Magyarország elveszítette az önbecsülését című írásában mutatja be Orbán Viktor ország értékelő beszédét, melyben szerinte a polgári ellenzék vezetője új stratégiákat keresett, amelyekkel legyőzheti a „telegén” Gyurcsány Ferencet.
Hónapokig háttérben maradt a médiában. Még az állami televízióban rendszeresen bemutatott parlamenti ülésektől is távol maradt a vitakészségéről ismert politikus. De a legnagyobb ellenzéki párt vezetője ismét megjelent a politikai küzdőtéren. A nemzet helyzetéről mondott beszédében a jobboldali konzervatív Fidesz vezetője keményen támadta a balközép kormányt – írja az osztrák lap. Magyarország az elmúlt három évben összeomlott és elveszítette önbecsülését, mondta Orbán. A kormány pusztán a felvágásban jeleskedett, ennek levét a „munkások, parasztok, vállalkozók és nyugdíjasok itták meg, akiknek reálértékben csökkent a fizetésük, miközben nőtt az infláció és a munkanélküliség.”
Orbán Viktor eme beszédével próbált meg az ellenzék ismét lábra állni, hiszen amióta a fiatal „telegén” Gyurcsány lett Medgyessy utóda, azóta látványosan kisiklott a Fidesz politikája. Az ellenzéki párt azóta sem talált hatékony ellenszert a kormányfő agilis és támadó jellegű stílusával szemben. A Fidesz politikusai közül még képességei okán leginkább Orbán lehet Gyurcsány méltó ellenfele.
A közvélemény-kutatásokban is megmutatkozik, hogy a Fidesz-MPSZ előnye az MSZP-vel szemben jelentősen csökkent, a tavalyi esztendő 20 százalékos vezetésével szemben 8 százalékra zsugorodott – írja az osztrák lap. (Az MNO közben a Mediántól megtudta, hogy nem 8, hanem 12 százalékkal vezet a nagyobbik ellenzéki párt. Erről szóló cikkünk megtekintéséhez kattintson ide.) Tekintettel a Gyurcsány személyével szembeni koncepciótlanságra és az ezzel járó népszerűségvesztésre, még a Fideszen belül is feszültségek keletkeztek. Orbán, a párt eddig megkérdőjelezhetetlen vezére, hirtelen erős belső kritikával találta magát szemben.
Némi ellentmondástól sem mentesen megtudható továbbá Bognar cikkéből, hogy Orbán egyrészt befejezte pártjának modern néppárttá alakítását, ezért a májusi kongresszuson feltehetően lemond a Fidesz elnökének posztjáról. Másrészt rendkívüli kockázatokat jelent számára a 2006-os választás, mert ha ismételten elveszíti azt, akkor mint pártja befolyásos politikusának befellegzett. A választási kampány vezetésével a Fidesz az egyik legtehetségesebb utánpótlás politikusát, Rogán Antalt bízta meg.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali liberális osztrák lap Magyarország bővíteni kívánja a besúgói aktákhoz történő hozzáférést címmel tudósít a hazai törvényhozás vitáiról.
A budapesti kormány a kommunista titkosszolgálat aktáihoz történő hozzáférés jelentős bővítését tervezi. Elméletben ezzel minden párt egyetért, de komolyan vitatkoznak egyes részletkérdéseket illetően. Március közepén kell a kérdésről a parlamentnek döntenie.
Eddig csak az áldozatok számára volt lehetséges az aktákhoz történő hozzáférés. Két évvel ezelőtt lazítottak a törvényen, azóta nem szükséges a titkosszolgálati munkatársak nevét az áldozatok aktáiban átfesteni. Ezért lepleződtek le titkosszolgálati munkatársként olyan prominens személyek is, mint a korábbi szociáldemokrata miniszterelnök Medgyessy Péter.
Az osztrák lap beszámol arról, hogy a Political Capital által eddig nyilvánosságra hozott 60 fős listán nem volt meglepetés, a legtöbb ügyről korábban már részletesen tudósított a sajtó.
Az eredeti, az akták széles körét hozzáférhetővé tevő javaslatától a kormányzó szociáldemokraták immár visszatáncoltak. Az MSZP mostani szerint álláspontja szerint minden aktának zároltan kell maradnia, melyek még aktív titkosszolgálati munkatársra vonatkoznak. Ezt a korlátozást a koalíciós SZDSZ elutasítja.
A jobboldali konzervatív Fidesz azt szeretné, ha a leleplezett ügynökök a jövőben nem tölthetnének be nyilvános posztokat. Orbán Viktornak válaszolnia kellett arra a kérdésre, hogy a kérdést miért nem oldotta meg, amikor ő volt a miniszterelnök. A Fidesz elnöke szerint ez akkor nem volt aktuális – tudósít az osztrák lap.
Schwäbische Zeitung (szo.de)
A Berlinale verseny kategóriájában meglepetésre benevezett holokauszt film a Kertész Imre regényéből készült „Fateless“ keddi bemutatójának megosztott a visszhangja. Egyesek úgy vélték, hogy a film nem volt képes felnőni a regényhez, mások viszont azért dicsérték, mert újszerűen mutatta be a koncentrációs tábor témáját. „Lemondtam a látványosságokról” – nyilatkozta a forgatókönyvet író Kertész kritikusainak.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A berlini napilap Happy-End címmel tudósít a „Fatelesst” követő sajtótájékoztatóról.
„A nap felkel, a nap lenyugszik, és ez szép. S ez Auschwitzban is szép“ – mondja Koltai Lajos, amikor Kertész Imrével Berlinben bemutatja a „Sorstalanság“ című regényből készült filmet. Ez volt annak a sajtótájékoztatónak a témája, mely a szépség és szörnyűség viszonyáról, valamint arról szólt, mit szabad a holokausztról készített filmek esetében. Abban a rendező és a szerző is egyetértett, hogy a film nem lehet komor, s abban is, hogy a történetet látványosságtól mentesen kell elmesélni. Az első forgatókönyv, az irodalmi műből egy bulvárfilmet csinált volna – meséli Kertész. Ezért a forgatókönyvet inkább maga írta meg. Arra a kérdésre, hogy egyáltalán miért készült film a regényből, úgy vélekedett a Nobel-díjas író, hogy vannak könyvek melyeket feltétlenül meg kell filmesíteni.
Még egy kérdés volt biztos: hogy a filmnek Berlinben kell futnia, abban a városban, ahol Kertész él, abban az országban, amelyik felelős a holokausztért. Azért, hogy ez egy ideig nem egészen így nézett ki, azért a producer szándéka a felelős, aki a frissen elkészült filmet szívesebben mutatta volna be egy külön vetítésen, hogy utána még egy nagy filmfesztiválra is elküldhesse. Most mégis a versenyfilmek között található. „Ez a legszebb happy endje a filmnek“ – vélekedett Koltai.
Nyakunkon a tél, akár 20 centi hó is eshet a napokban