Nem változott a GKI Gazdaságkutató Rt. és az AL Holding fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke: 2004 negyedik negyedévben a mutató –21,6 volt. A kutató felmérése szerint a lakáspiacon erősen borúlátó hangulat uralkodik, s ezt legfeljebb részben ellensúlyozza az üzlethelyiségek és az irodák piacán jellemző optimistább jövőkép. Ha az index nem is, az árvárakozások tovább csökkentek, ugyanis decemberben a piaci szereplők a várható fogyasztói árindex alatti árnövekedést tartottak valószínűnek az elkövetkező 12 hónapra: az üzlethelyiségeknél, irodáknál, valamint a lakóingatlanoknál (újaknál is) 2, a raktáraknál illetve üzemcsarnokoknál 3 százalékot – egyedül a telkeknél vártak 5 százalékos drágulást.
Lanyha, egyensúlyát vesztett ingatlanpiac
A lakáspiac elvesztette egyensúlyát: míg a kereslet visszaesett, a kínálat tovább bővült, a forgalom lanyha, s a vállalatok az idei évre nézvést nem derülátók. (A Fészekrakó program néhány részlete már decemberben is ismert volt a szereplők előtt, de minthogy a pontos részleteket illetően január utolsó napjaiig nagy volt a bizonytalanság, a program még nem játszott szerepet a válaszadók értékítéletének kialakításában – jegyzi meg a kutató, hozzátéve: a program rövid távon csak néhány ezer háztartás számára nyit meg új lehetőséget a lakáshoz jutásban.)
2004 negyedik negyedévében a lakóingatlanok piacán nominálisan változatlanok maradtak az árak, sőt az ingatlanforgalmazók véleménye szerint ebben az időszakban a használt lakások piacán árcsökkenés következett be. A GKI felmérése szerint a tavalyi utolsó negyedévben az új építésű ingatlanok piacán a XII. kerületi Németvölgyben voltak a legmagasabbak a négyzetméterárak (386 ezer forint), bár itt is csökkentek az árak, míg a legkevesebbet (172 ezer forintot négyzetméterenként) a csepeli panelokért kellett fizetni.
Az ingatlanfejlesztők 2005-re 1 százalékos drágulást várnak a piacon, míg a forgalmazók 2 százalékot – az új építésű ingatlanok esetében is.
Tavaly kevesebb iroda épült
Az irodapiacon szintén a túlkínálat volt a jellemző a negyedik negyedévben, ám a szakemberek 2005-ben a túlkínálat csökkenésére és lassú keresletélénkülésre számítanak. Az irodapiaci kihasználtsági mutatója az elmúlt negyedévben lényegesen javult, s a 2005-ös kilátásokkal kapcsolatosan is kedvező a forgalmazó és fejlesztő vállalkozások megítélése. Várakozásaik szerint a javulás egyértelműen folytatódik, így tovább csökken a kiadatlan alapterületek aránya.
A legnagyobb piaci szereplők szerint a tavalyi év rekord volt, közel 100 ezer négyzetméterrel több területet adtak bérbe, mint 2003-ban. A kínálati oldal visszafogottabb volt: összesen csupán 100 ezer négyzetméter iroda készült el, ami körülbelül fele a 2000 óta megszokott éves kínálatnövekedésnek.
Bevásárlóközpontokból túltelített a főváros
Az üzlethelyiségek ingatlanpiaci megítélése számottevően javult. A kiskereskedelmi ingatlanok közül az elmúlt években a klasszikus bevásárlóközpontok piaca növekedett a legvisszafogottabban a fővárosban, hiszen e területen Budapest túltelített: 1,7 millió lakosára 18-20 nagyobb bevásárlóközpont jut. A szakértők szerint a jelenlegi egyensúlyi helyzet mellett is lenne kereslet az új üzlethelyiségekre, ha jó közlekedési adottságokkal rendelkező helyen épülne új bevásárlóközpont. Ezek sikerét jelzi, hogy a bérleti díjak az elmúlt években is emelkedtek: jelenleg a helytől függően 20-80 eurót kell fizetni négyzetméterenként havonta. A jövőben a bevásárlóközpontok bérleti díjai, ha kis mértékben is, de tovább emelkednek majd – írja a GKI.
Egy ember meghalt, egy másik megijedt, ezért elment vásárolgatni, majd a holttestet a bokorba rejtette
