Zűrzavaros főpolgármester-jelölés

Mégsem indul a főpolgármesteri székért Molnár Gyula budapesti kormánybiztos. A XI. kerületi polgármester arra hivatkozik: a két koalíciós párt közötti jó viszonynak nem használna, ha indulna a főpolgármesterségért. Újbudán azonban ismét ringbe szállna a szocialista politikus.

Ádám Kata
2005. 02. 02. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„2006-ban nem kívánok indulni Budapest főpolgármesteri posztjáért. Itt, Újbudán szeretnék polgármesterként ringbe szállni. Sok minden elkezdődött, amihez közöm van, s amit nagyon szeretnék továbbvinni, befejezni, sikerre vinni. A demokrácia ötödik választási ciklusára talán megértünk arra, hogy egy polgármesteri vezetés legalább két ciklusra, nyolc évre kapjon bizalmat a választóktól. Én ebben bízom, ezért dolgozom, és ezért hozom döntésemet már most nyilvánosságra” – nyilatkozta az Újbuda nevű, XI. kerületi újságban Molnár Gyula, aki a Népszabadság mai számában úgy fogalmazott: személye miatt „inkább indulatok feszültek, mintsem megnyugodtak volna a kedélyek”. – De most a személyi kérdések helyett inkább a munkával kell foglalkozni – fűzte hozzá a XI. kerület szocialista polgármestere, akit a miniszterelnök nemrég budapesti kormánybiztossá nevezett ki.

Az Újbuda cikke – melyben Molnár bejelenti visszakozását – a kétheti lap portálján december 31-i keltezésű. 26-án a Népszava hasábjain még pont ellenkezőleg nyilatkozott: „Februárban az MSZP felrajzolja azt a rajtvonalat, ami mögé felsorakozhatnak azok, akik a párt főpolgármester-jelöltjei lehetnek 2006-ban. (…) Azt gondolom, a párton belül sokan akarják, hogy odaálljak ehhez a rajtvonalhoz, és én ezt jó szívvel meg is fogom tenni” – hangoztatta. A Népszabadság hasábjain azonban ma már más húrokat penget: a két koalíciós párt közötti jó viszonynak nem használna, ha indulna a főpolgármesterségért vagy akár csak lebegtetné indulását – mondta. Molnár utalt arra is: több fórumon hangoztatta, hogy a koalíciós partnereknek végre találniuk kellene egy közös, mindkét fél számára elfogadható jelöltet. Ő azonban, az elmúlt néhány hét történéseit értékelve, nem felel meg ennek a követelmények. (Nemrég az Info Rádiónak adott intejúban azonban még arról beszélt: az országgyűlési választásokig várhatóan mindkét koalíciós párt önálló jelölttel kampányol majd, egy esetleges közös jelöltről az eredmények függvényében születhet megállapodás.)

A XI. kerületi polgármester a Színes Bulvár Lapnak is önálló jelöltállításról beszélt – az újság mai számában úgy fogalmaz: személyes felelősséget érez, hogy az MSZP alkalmas önálló jelöltet állítson majd a városvezetői címért. – Olyasvalakit támogatok majd, akit a fővárosiak közel fele jól ismer és elfogad. Azért egy későbbi időpontban elképzelhetőnek tartom, hogy a főváros vezetésében szerepet kapjak – tette hozzá.

Molnárt alig két hete nevezte ki Gyurcsány Ferenc a kormány és a főváros közti közvetítőnek, az SZDSZ éles tiltakozása mellett. Kuncze Gábor pártelnök akkor úgy nyilatkozott: e tisztségre semmi szükség, a főpolgármester a kabinet egy-egy tagjával maga is le tudja folytatni a politikai egyeztetéseket, az egyéb, ide tartozó feladatokat a Belügyminisztérium el tudja látni. Demszky Gábor pedig azt hangoztatta: Molnár dolga az, hogy rendet tegyen a fővárosi szocialista frakcióban, s elérje, hogy a frakció a különböző kérdésekben együttműködjön az SZDSZ képviselőcsoportjával. A főpolgármester – válaszul a miniszterelnök lépésére – megbízta Lakos Imrét, a főváros városüzemeltetési bizottságának elnökét, XI. kerületi SZDSZ-es alpolgármestert, hogy ő tárgyaljon Molnár Gyulával. Az SZDSZ-es miniszterek pedig megbeszélést folytattak Demszkyvel – melyen a budapesti kormánybiztos jelen sem volt – egy hosszú távú Budapest-programról.

A fővárosi koalíciós partnerek közt régóta megromlott a viszony, s az ellenségeskedés a szocialista budapesti kormánybiztos kinevezésével csak erősödött. A Fidesz nemrég felhívta a figyelmet arra: igen veszélyes, hogy a koalíció több mint egy éve nem tudja feloldani e helyzetet, s a fővárosi problémák kezelése helyett személyeskedésekkel, leváltásokkal és kinevezésekkel foglalkozik Budapest vezetése.

Molnár kinevezését követően egyre több, a főpolgármesteri székkel kapcsolatos találgatás, nyilatkozat is napvilágot látott. Az SZDSZ határozottan Demszkyt akarja 2006-ban is, az MSZP viszont határozottan nem. Úgy tűnik, egyelőre mindkét párt arra az álláspontra helyezkedett, hogy önálló jelöltekkel méretteti meg magát. Az MSZP oldalán felmerült Hunvald György erzsébetvárosi és Horváth Csaba II. kerületi polgármester neve is (és természetesen Molnár Gyuláé), de a Magyar Nemzet információi szerint az sem kizárt, hogy végül egy ismertebb szocialista politikust indít az MSZP a párt felsőbb köreiből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.