Árvízkészültség több mint 1700 kilométeren
Míg délben közel 1400 kilométer hosszúságban tartottak fenn folyóinkon árvízvédelmi készültséget, este nyolc órára ez a szám 1800-ra nőtt. Első fokú készültség van érvényben 1458 kilométeren, másodfokú 179 kilométeren, harmadfokú pedig változatlanul 126 kilométeren. (Tegnap az érintett területek hossza még nem érte el az ezer kilométert.) A Kettős-Körös, a Fehér-Körös és a Fekete-Körös egyes szakaszain harmad-, Sebes-Körösön, a Hernádon, a Dunán és a Lajtán bizonyos területeken másod-, míg a Zagyván, a Taktán, a Bodrogon, a Tiszán, a Sajón és a Szamoson, illetve a Rábán és a Mosoni-Dunán első fokú a készültség – derül ki a vizugy.hu honlapon közzétett jelentésekből.
Bak Sándor, a Körös-Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgaztóságának vezetője közleményben tudatta: a Fehér-Körös várhatóan 700 centiméter körül tetőzik ma Gyulánál. A Fekete-Körös vízszintje ma hajnalban 770 centiméterrel tetőzött Antnál, ám az alsó szakaszon még árad. A Berettyón első fokú készültség van érvényben, de ma a második fok elrendelésére is sor kerül. A Hármas-Körösön első fokú készültség van érvényben, teljes szakaszon árad. A Hortobágy-Berettyó Árvízkaput a mai napon bezárják.
A Maros vízgyűjtője kivételével valamennyi folyó felső szakaszain csökkenésnek indult a vízszint – tudtuk meg Boros Istvántól, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs igazgatójától. Az árvízvédekezés göngyölített költsége január 1-től 149 millió forintot tesz ki.
Lezárták a szegedi alsórakpartot. A Tisza várhatóan az éjszakai órákban önti el az utat.
A Tisza szegedi szakaszán jelenleg nincs árvízvédelmi készültség, a folyó vízszintje a legutóbbi mérések 540 centiméteren áll. Az első fokú árvízvédelmi készültséget 650 centiméteres vízállásnál rendelnek el, amit várhatóan a hét végére ér el a folyó. Mivel a Felső-Tiszáról jelentős mennyiségű vízhozamot várnak az igazgatóság munkatársai, így magasabb készültségi fok elrendelésére is számítani lehet.
Belvízvédelmi készültséget 69 szakaszon tartanak fent: első fokozatút 43, másodfokút 26 szakaszon. Az elöntött terület nagysága jelenleg 97 ezer hektár, ebből 52 ezer hektár vetés, illetve szántó. A belvízvédekezés napi kalkulált költsége megközelítőleg 46 millió forint; január elsejétől 786 milliót költöttek erre a célra.
Lezárták a budai rakpartot, áradásra figyelmeztetnek Kismaroson
A délutáni óráktól lezárták a budai alsó rakpart Margit híd – Mozaik utca közötti szakaszát, mivel a Duna vízszintje elérte az itt kritikusnak számító 605 centiméteres szintet. A rakpart újbóli megnyitására akkor kerülhet sor, amikor az árvíz levonulását követően a közterület-fenntartók végeztek a rakpart fertőtlenítő takarításával.
A Maros áradása miatt tegnapra veszélybe kerültek a Makó környéki üdülők, kiskertek. A Délmagyarország Online tudósítása szerint a telektulajdonosok nem annyira az ártól, hanem azoktól tartanak, akik az árvizet követően „gumicsónakokkal járják végig a nyaralókat, és fosztogatnak”. A folyó várhatóan szerdán–csütörtökön tetőzik, négy méter feletti vízállással. Az Alsó-Tisza- vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság illetékese szerint elvileg az ötméteres vízállás sem zárható ki, ami már komolynak számít a hullámtérben. Elképzelhető, hogy csupán egy-két hétig marad a víz a hullámtérben, de ha a Maros későbbi, újabb árhullámai találkoznak a Tiszán levonulókkal, akár sokkal tovább is.
Kismaroson, a Duna menti településen szintén áradás várható: a lakosság figyelmét felhívták, helyezzék biztonságba értékeiket – hangzott el a Magyar Rádióban.
Az Útinform jelentése szerint a Tiszán általában járnak a kompok, ám a folyó felső szakaszán, Tiszatardos és Tiszalök között a levonuló uszadék miatt szünetel a közlekedés. Balsánál és Tiszacsegénél a magas vízállás miatt nem jár a komp.
Tegnap este a Szamos folyó árhulláma romániai hulladékot hozott Magyarországra. A víz a szomszédos országban egy illegális hulladéklerakót árasztott el. A román hatóságok közölték: a szennyeződést a határig nem tudják megállítani. A Felső-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság Tiszabecsnél és Csengernél gyorstesztekkel ellenőrizte a víz minőségét; készültséget nem kellett elrendelni.
Kormánybiztos kinevezését sürgeti az MDF
Az MDF szerint az ár- és belvízveszélyre tekintettel kormánybiztost kellene kineveznie a kormánynak. Katona Tamás (MDF) szerint ily módon sokkal hatékonyabb intézkedéseket lehet tenni. A honvédség igénybe vételére a kormánybiztos elég, ha utasítást ad, míg egyébként a hivatalos út igen bonyolult – mondta példaként a politikus, hozzátéve: bízik abban, hogy a vízügyi szakemberek a hirtelen olvadás okozta vizet „kormányozni tudják”, ugyanakkor a lakosság biztonsága nagyobb, ha a védekezésnek kormánybiztos személyében kirendelt vezetője van – hangzott el a Magyar Rádióban.
Szlovákia is nagyobb árhullámtól tart
Harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Morva folyó szlovákiai részén és a Nyitra alsó szakaszán, Érsekújvárnál. A hét közepére előrejelzett felmelegedés miatt a Poprád folyó mentén a múlt hetinél várhatóan nagyobb árhullámra készülnek. Kassa megyében szántóföldeket árasztott el az olvadó hó, a Toris a fontos közutakat öntött el – jelentette az MR honlapja. A kelet-szlovákiai vízügyi szakemberek előrejelzése szerint Ukrajna felől várható nagyobb árhullám a hét közepén. Közép-Szlovákiában a Garam kiáradt vize pincéket öntött el, több helyen a felázott hegyoldalak veszélyeztetik a családi házakat. Vasárnap lassú apadás kezdődött a Garamon, az Ipolyon és a Sajón is.

További közös „akciókat” tervezett Magyar Péter és a Magyarországról időközben kiutasított ukrán kém