Minden eddiginél nagyobb összeggel, 13,5 milliárd forinttal támogatná a központi költségvetés az önkormányzati létszámleépítéseket – értesült a Világgazdaság. Tavaly 6 milliárd forint volt a keret, de a pénzt nem használták fel teljes egészében a helyhatóságok. A Belügyminisztérium mintegy 4 milliárdot utalt át csaknem hatszáz önkormányzatnak, amikor is 4100 közalkalmazottat és köztisztviselőt bocsátottak el. Az ez évi támogatást egyrészt a közszféra meghirdetett racionalizálása miatt emelték ilyen jelentősen, másrészt az idén induló Prémium évek programot is ebből finanszírozhatják a helyhatóságok. A pénz az előzetes becslések szerint mintegy 13 ezer dolgozó leépítéséhez lehet elegendő, de önkormányzati szakértők kizártnak tartják, hogy elfogy az összeg.
Az önkormányzati szférában mintegy 450 ezer közalkalmazott és 40 ezer köztisztviselő dolgozik. Az állam közvetlenül nem írhat elő leépítést a számukra, de a szűkös költségvetési lehetőségek jóval szigorúbb létszámgazdálkodásra kényszerítik a településeket.
– A gazdaság szereplői elvárják az államtól a racionálisabb, olcsóbb működést, de felemás az a megoldás, hogy a kormányzat áthárítja az önkormányzatokra a feszültséget – mondta a Világgazdaságnak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára. Zongor Gábor szerint vannak települések és intézmények, amelyek számára kedvező, hogy a központi költségvetés segít a létszámleépítéssel járó pénzügyi kötelezettségek teljesítésében. Az önkormányzatok többségének azonban – ha betartaná a törvényeket – felvennie kellene szakalkalmazottakat. Ez a szűkös költségvetés miatt lehetetlen, s tovább nehezítik a helyzetet az idei kötelező közalkalmazotti és köztisztviselői béremelések. A főtitkár szerint az évek óta húzódó finanszírozási reform egyik legfontosabb eleme lenne, hogy meghatározzák az önkormányzati feladatok körét és költségeit, az ebben való állami részvételt, s ezután lehetne dönteni a szükséges létszámról.
– Az önkormányzatok döntő többsége már az elmúlt években racionalizálta működését. Jelentős létszámleépítés ezen túl már csak azért sem lehetséges, mert az állam folyamatosan egyre több kötelező feladatot hárít át helyi szintre – jelentette ki Kovács Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés önkormányzati bizottságának elnöke. Pápa polgármestere többek között az idén novemberben hatályba lépő közigazgatási hatósági törvényre hívja fel a figyelmet. A jogszabály kedvező az állampolgárok számára, miután az eddiginél sokkal rugalmasabb és gyorsabb ügyintézésre kötelezi az önkormányzatokat. A gond az, hogy már a jelenlegi köztisztviselői létszámmal is nehéz teljesíteni az új előírásokat, így újabb leépítés esetén a polgármesteri hivatalok biztosan nem tudnak eleget tenni a követelményeknek.
Fáki László, Szigethalom polgármestere szintén arra mutatott rá: az agglomeráció településeiben inkább felvenni kellene munkatársakat, de jelenleg a kötelező béremeléseket is csak újabb megszorításokkal tudják kigazdálkodni. Budapest vonzáskörzetében folyamatosan nő a lakosság létszáma, a polgármesteri hivatalban így egyre több ügyet kell intézni, s fejleszteni kell az iskolahálózatot, az egészségügyi intézményeket, bővíteni a helyi alapszolgáltatásokat, s ezek működtetéséhez újabb munkatársak lennének szükségesek. (Világgazdaság)

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető