A svájci mezőgazdasági portál, a landwirtschaft.ch A magyar gazdák az EU- csatlakozás vesztesei címmel von mérleget Magyarország első uniós évéről.
Magyarországon egyértelműen a gazdák az uniós bővítés vesztesei. Amint arról az osztrák agrár-sajtószolgálat, az AIZ tudósít, jobb kormányzati tervezéssel számos nehézséget meg lehetett volna előzni. Előrelátható volt, hogy a magyar gazdák egzisztenciális válságba kerülnek. Becslések 700 ezer és 1,2 millió közé teszik azok számát, akik Magyarországon a mezőgazdaságból élnek, közülük 80 százalék kis területen gazdálkodónak számít.
A kormányzati illetékesek ellentmondó becslései szerint ezen gazdaságok harmada, de lehet, hogy fele nem életképes. Ráadásul a kormányzat – ellentétben a többi állammal, ahol mindez fennakadás nélkül sikerült – a tavalyi esztendőben nem volt kellően felkészült, hogy az uniós pénzeket időben kifizesse.
Ehhez járult még, hogy Magyarország túl kevés pénzt fektetett gabonatárolók építésébe és a gabona piacra juttatásába. Ezért a gazdák a tavalyi, rekordmennyiségű gabonából igazán nem tudtak profitálni. Nagy mennyiségű gyümölcs ment tönkre, mert az államilag garantált árak túl alacsonyak voltak. Ehhez járult, hogy az uniós tagság óta Magyarországot egyre inkább elárasztja az olcsóbb lengyelországi gyümölcs és zöldség, valamint a Felvidékről érkező tejtermék. A magyar gazdák hazai piacvesztését jelzi, hogy az ország önellátásnak mutatója egy év alatt 90 százalékról 85 százalékra csökkent.
Sächsische Zeitung (sz-online.de)
A drezdai napilapban Kathrin Lauer A gyümölcs lógva marad című budapesti írásában szögezi le, hogy a gazdák a magyar uniós csatlakozás vesztesei.
A szamár, amelyet a felháborodott magyar gazdák márciusban a Parlament elé vezettek, egy kartonpapír táblát viselt a nyakában a következő felirattal: „Én jobban csináltam volna”. Ez a legenyhébb formája volt annak, ahogyan a gazdák kifejezték dühüket, amiért a 2004-es évre járó EU támogatásaikat a döcögő bürokrácia miatt nem nem kapták meg.
Nem messze a klasszicista Hősök terétől több mint 1000 traktor parkolt. A gazdák az egész országban elzárták a főutakat és a határátkelőhelyeket, végül megállapodtak a kormánnyal a támogatásokról és a gabonafelvásárlás feltételeiről.
Breuer Péter: „Több ősömet is bedobták a Dunába, ez még viccnek is rossz”