Bizonytalanság az olasz kormányban

Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök kész az előrehozott választásokra a jobbközép pártszövetségnek a regionális választásokon mutatott gyenge szereplése után, de nem hajlandó lemondani – írja a Die Welt. Nagy visszhangott váltott ki, hogy Berlinben kötelező tantárgyként akarják bevezetni a vallásoktatást – számol be a Spiegel.

2005. 04. 10. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Katja Gerhartz Berlusconi kész az előrehozott választásokra címmel tudósít az olasz miniszterelnök véleményváltoztatásáról.

Silvio Berlusconi szerdán még öngyilkosságnak nevezte és elvetette a parlamentnek a ciklus vége előtti feloszlatását kezdeményezni. Egy nappal később azonban már késznek mutatkozott a jobbközép pártszövetségnek a regionális választásokon mutatott gyenge szereplése következtében az előrehozott választásokra. „Nincsenek fenntartásaim az októberi választásokkal szemben. Abszolút nyitott vagyok arra, hogy a koalíciót alkotó erőkkel a kérdést megvitassam” – nyilatkozta Berlusconi csütörtök este. A kormányátalakítását sem zárta ki, azonban a lemondására vonatkozó követeléseket visszautasította.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Ronald Heinemannn Ideológiai vallásháború Berlinben címmel mutatja be a német főváros vörös-vörös koalíciójának tervét, egy kötelező iskolai „értékoktatás” bevezetését.

Amióta nyilvánosságra került, hogy a tartományi SPD április 9-i kongresszusán kötelező tananyagként be kívánja vezetni az „Életismeret, etika, vallás” nevű tantárgyat a fővárosi iskolákban, azóta a kérdés média visszhangja aligha lehetne nagyobb. Az NSZK megalakulása óta Berlinben a vallásoktatás sohasem volt rendes tantárgy.

A fővárosi viszonyoknak az ország többi részéhez igazítása már akkor szóba került, amikor a CDU adta a főpolgármestert. (1981-től 2001-ig egy rövid 1989-90 közötti megszakítással). Igazán hangossá azonban akkor váltak az iskolai értékközvetítésre vonatkozó követelések, amikor 2005 februárjában a török Hatün Sürücüt Berlin Tempelhof kerületében a nyílt utcán a rokonai lelőtték és számos iskolás honfitársa támogatólag nyilatkozott a tettről. Ekkor megszólaltak a berlini szenátusban a vészharangok, az állam kötelessége – mondta mindenki –, hogy egy nagyszámú bevándorló által lakott városban a társadalmi együttélés bizonyos szabályait az iskolában közvetítse.

A berlini oktatási szenátor, Klaus Böger (SPD) által javasolt modellben az említett kötelezően választható szakot kiválthatná a hittan, ez azonban – melyet a keresztény egyházak és a zsidó közösség is támogat – a várost irányító párok között egyértelműen kisebbségben van. A várost irányító PDS frakcióvezetője, Carola Freundl világosan fogalmaz: Az tervezett oktatás célja, hogy a gyerekek megtanulják „szüleik vallásának relativizálását”. Azonban, a posztkommunisták által így propagált tolerancia felveti annak a kérdését, hogy milyen fenyegetést jelenthetnek a keresztény egyházak az ateista PDS szekularizált világképére.

A berlini SPD is hangsúlyozza az egyházaktól való távolságát: „Nem kívánom a katolikusoktól elvitatni, hogy vannak értékeik” – nyilatkozta a szenátus SPD frakciójának tagja, a tanárnő Monika Buttgereit. „De ezek nem azok az értékek, amelyekről én az iskolában vitatkozni óhajtok.” Az élő hit és a vallási indoktrináció számára nincs hely az iskolákban.

A teológust és szociáldemokrata politikust, Richard Schrödert felbosszantotta az indoktrináció vádja. „Az egyház számukra, miként az az állampárt szemében is, emancipáció ellenes, reakciós, és antimodern szervezet jelenik meg.” A berlini szociáldemokraták közül néhányan még nem jutottak el a godesberg-i programig – vélekedett Schröder.

Még izgalmasabbá válik a kérdés, ha figyelembe vesszük a szoros személyi és politikai kapcsolatokat az SPD, PDS és Németország Humanista Egyesülete (HVD) között. Az egyesület, mely teljesen a vörös-vörös koalíció álláspontját közvetíti, saját felelősségére egy, a megcélzotthoz hasonló etika oktatást szervez a berlini iskolákban.

A HVD tagjai között megtalálható a PDS képviselője Freundl valamint élettársa a tudományügyi szenátor, Thomas Flierl (PDS). Amennyiben az általuk támogatott oktatási elképzelés valósulna meg, erre az esetre a HVD már előrelátóan felajánlotta, hogy kész „az új tananyag tartalmának kidolgozásában részt venni”, és a „tanárok kiképzését és átképzését” a jövőben elvállalni.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap A német egy veszélyeztetett nép marad címmel készített interjút Helmut Schmidttel, az egykori SPD kancellárral.

– Mikor lett önnek fogalma arról, hogy a nácik bűnözők?

– A háború után. Azt tudtam, hogy Hitler Németországot nyomorba taszítja és a háború végét még borzalmasabban képzeltem el, mint amilyen lett. De nem tartottam bűnözőnek. Mint oly sokan mások, semmit sem tudtam a zsidók legyilkolásáról.

– De Ön a háborúban volt. Hol volt pontosan?

– Előbb az úgynevezett hátországban, majd a oroszországi hadjáratban, végül az ardenneki offenzívában. De az első vonalban harcoló csapatoknál voltam, ott nem volt látható, mi történik hátul és arról nem is igen beszéltünk.

– De tudott arról, hogy voltak koncentrációs táborok?

– Nem tudtam róla és apám sem.

– De volt Hamburg közelében is koncentrációs tábor: Neuengamme-ban és Bergen-Belsenben.

– Apám és apósomék, akik zsidókat is rejtegettek – nem hosszú ideig csak egy-egy éjszakára a pincéjükben, majd néhány nap múlva újabb valaki jött egy másik éjszakára – semmit sem tudtak a táborokról.

Hogy egy téves háborút vívunk, ezt már akkor is éreztem. De ez nem mentett fel az alól, hogy katonai kötelességeimet teljesítsem. És így viselkedett az emberek többsége. Én akkor a légierőnél voltam, és ők, leszámítva Hermann Göringet, igazán nem voltak nácik. Az általam ismert tisztek – többnyire fiatalok, századosok, őrnagyok – az ezredesem és néha ritkán egyik másik tábornok közül senki sem volt náci. De senki sem kételkedett abban, hogy a katona köteles teljesíteni a feladatát. Ez érvényes azokra a tisztekre is, akik előkészítették a július 20-i merényletet.

Egyetlen, a civil lakosság elleni bombázást sem tartok igazolhatónak mindegy, hogy az amerikaiak, a németek vagy bárki más csinálta. De tudom, ezzel a véleménnyel eléggé egyedül állok, a hadijog ezt nem tiltja.

Politikai felvilágosításunkban a nürnbergi per semmilyen szerepet sem játszott. A túlélés kérdése, főként 1946-1947 telén sokkal fontosabb volt, minthogy Hitlerről gondolkodjunk. Azt hiszem, ez érvényes a legtöbbünkre, leszámítva azokat, akik korábban a börtönben ültek, vagy koncentrációs táborban voltak, illetve, akik akkor tértek vissza az emigrációból.

A most középkorú generációról megjegyezte, hogy bennük nem sok jövőbe vetett bizalom fedezhető fel. Ez azonban még megváltoztatható. Mindenki, aki ma él, ugyanazokkal a génekkel rendelkezik, mint a szülei és nagyszülei, akik borzalmas áldozatokra voltak képesek 1945 után. Ma hiányzik az ösztönzés és talán a szellemi, lelki vezetés. Az egyházaknál nem érzékelhető ez az irányítás, hiányzik a politikai pártokból is, s nem várható el a nagyvállalatok, vagy nagybankok vezetőitől sem, de nem tapasztalható az újságíróknál sem. Az utolsó esztendők sopánkodásaiban a német zsurnaliszták is jelentősen kivették a részüket.

– Saját tapasztalataiból beszél? (Schmidt többek között a baloldali Die Zeit kiadója is. a szerk.)

– Igen természetesen. Másfél évvel ezelőtt a FAZ-ben megjelent egy összeállítás, ahol a televízió program előzetesekben közölt 120-150 vitaműsor témáját hasonlították össze, mind negatív jelenségekkel foglalkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.